Podle policejních vyšetřovatelů skupinu vedli dva Makedonci, bratři Ismail a Dželal Ljatifi, žijící v poslední době v Teplicích. Později se k nim zřejmě přidal Zdeněk Votava, zaměstnanec radnice v Krupce. Získávání zbraní k obchodování nebylo složité: nakoupily se vyřazené a znehodnocené armádní přebytky, z nichž se vzápětí znehodnocující prvky zase odstranily.
Skupina překupníků si podle vyšetřovacího spisu na opravy zbraní najímala zbrojíře, kteří oddělovali zavařené díly a navíc vyráběli tlumiče. Zbrojíři byli vesměs muži ve věku kolem šedesáti let, kteří zbraně zprovozňovali v domácích dílnách. Dva nejaktivnější podle policie bydleli ze severu Čech, mezi obžalovanými je ale i důchodce z Veselí nad Moravou a dělník z Jihlavy. Velká část z nich zřejmě patří mezi sběratele historických zbraní.
V roce 2010 se o skupinu začali zajímat policisté, kteří si sami několik "škorpionů" fingovaně nakoupili. Největší zdokumentovaná zakázka z února 2011 obnášela dvanáct zbraní - deset škorpionů, jeden za 38.000 korun, jeden kulomet za 40.000 a jednu pistoli za 15.000 korun. Votava s maskovaným policistou hovořil i o dodávce dalších 100 samopalů, k tomu už ale zřejmě kvůli zatčení nedošlo. Při domovních prohlídkách se pak našlo mnoho nábojů i dalších zbraní, zčásti znehodnocených, zčásti funkčních.
Soudce Čapek konání procesu bez dalších podrobností potvrdil. "Hlavní líčení je nařízeno na celý týden od 25. do 29. června, v pondělí se začíná ve 13:00. Víc k tomu ale nemohu zatím říct," řekl ČTK. (čtk)