V Ústeckém kraji byl dlouhodobě vysoký počet starých případů. Soudní řízení trvalo i tři až čtyři roky. "Teď jsme v situaci, kdy soudíme věci, které napadly (dostaly se) na soud v letošním roce, což je obrovský krok vpřed," uvedl Dörfl. Podle něj je soudců už tolik, že mohou zaskakovat za své kolegy na nemocenské nebo na mateřské dovolené. "Personální díry v severočeské justici jsou zaplněny," řekl Dörfl.

Výraznou posilou byli nováčci, které jmenoval prezident Miloš Zeman v loňské roce. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) tehdy rozhodl, že soudci už nebudou přidělováni jen na základě systematizace, jež vychází z počtu věcí, které se k jednotlivým soudům dostanou, ale promítne se i další aspekt. Personální posilu tak dostaly soudy, které se potýkaly se značným množstvím nedodělků. Na ústecký krajský soud přišlo šest nováčků.
Ve zrychlení práce pomohla i změna její organizace. Jako dobrý příklad pro ostatní dnes ministr spravedlnosti uvedl mostecký okresní soud. "Tento soud je jeden z nejprogresivnějších, které u nás máme," řekl Pelikán.

Mostecký soud je zrekonstruovaný. "A to zvenku i zevnitř," poznamenal Dörfl. "Změnili jsme fungování soudu, zrušili některé pozice. Cílem je to, aby soudci mohli pouze soudit složité věci a jen v co nejmenší míře se museli zabývat tím jednoduchým a administrativou," uvedl předseda mosteckého okresního soudu Martin Beneš.
Mosteckému soudu výrazně pomáhá i výpočetní technika. "Ze strany státu neexistuje centralizovaný systém, který by pomáhal sestavovat soudní rozhodnutí a dokumenty. Objevil se člověk, který takový systém naprogramoval. Autorem novinky je Pavel Pihera, který k nám přešel ze soudu v Karlových Varech. U nás je zaměstnán a tady rozvíjí systém APSTR. Zkratka znamená asistent pro sestavování textu rozhodnutí," řekl ČTK Beneš.

Aplikace dokáže sestavit jednoduchá rozhodnutí tak, že jsou k nerozeznání od textu psaného člověkem. "I to je pro nás významná pomoc, opakované rozhodnutí sestaví automat na základě uložených dat," podotkl předseda soudu.
Kvůli průtahům u soudních řízení padlo v minulosti několik kárných žalob. Dörfl uvedl, že jednu nyní připravuje ústecký krajský soud. Pelikán řekl, že jeho resort chystá zprávu ke statistikám soudních řízení. "Předložit bychom ji chtěli na jaře příštího roku," dodal ministr.