Slavná loutkařská dynastie Kopeckých pokračuje. Již sedmou generací pokračovatelů legendárního Václava Matěje Kopeckého je Jan Kopecký, ředitel cirkusu Praga.
„Cirkus a divadlo je droga. Já jsem si užil obojího,“ říká cirkusový umělec. Začínal jako loutkář. Za protektorátu hrál se svými kolegy po hospodách za mouku a vajíčka vlastenecké hry jako Lešetínský kovář, Psohlavci, Paní Marjánka, matka pluku a další. Tehdy kvůli tomu měl jeho otec problémy s gestapem.

Po válce se Jan Kopecký dostal od pimprlat k cirkusu. Ten mu učaroval, ale pro změnu měl zase on problémy s komunisty. Jeho společnost nesměla používat název cirkus, ani pracovat se zvířaty. Na řadu tedy přišlo varieté Praga, kde působil jako iluzionista. Nezapomenutelná byla například čísla, kdy jako první v republice nechal zmizet deset lidí z obecenstva, nebo levitovat kameramana televize.
K provozování cirkusu se dostal teprve po pádu totalitního režimu. Největší radost z toho měli jeho synové, kterým se splnil životní sen.
Se svým cirkusem projel celou republiku. Sedm let křižoval Evropu od Německa přes Francii a Bulharsko do Turecka. „Velice rád jsem vystupoval v Německu. Němci mají rádi velké cirkusy a vždy si počkají na ten svůj,“ vzpomíná Jan Kopecký.

Současně si však posteskl, že v posledních letech všeobecně zájem o cirkus výrazně klesá. A to nejen u nás. „Přitom děláme co můžeme. Program je velice atraktivní, artisté i zvířata precizní. Dětem nabízíme vstupenky zdarma,“ posteskl si ředitel. Stěžuje si, že dobré jméno kazí řada malých cirkusů s jedním poníkem a opicí na vodítku. Lidé odtud odcházejí zklamaní a víckrát do žádného cirkusu nepřijdou.
Kopecký nerad hovoří o konkurenci, podle něho se ředitelé již nejsou schopni mezi sebou domluvit: „Každý se snaží urvat, co se dá, ničím neobvyklým nejsou ani vzájemné podrazy.“

S čím se po dvou letech cirkus Kopecký vrací do Teplic ?
V Teplicích budeme mít šapitó u plavecké haly v Jankovcově ulici od čtvrtka 28. října do neděle 7. listopadu. Přivážíme sedmdesát zvířat, mezi nimi velké a malé koně, dvanáct velbloudů, lamy, osly, ale také cvičené krávy. O přestávce si mohou děti ve zvěřinci zvířata prohlédnou a pohladit, na koních po představení v jízdárně také zajezdit. Narodila se nám také dvě bílá velblouďata, jedno z nich, kluka, pokřtíme v sobotu 6. října právě v Teplicích.

Přesto je pro něho cirkus vším. Na stará kolena by si ani na jiný než kočovný život nechtěl zvykat. Vystupování jej v jeho letech již poněkud zmáhá, přesto se rád namaskuje a když to jde moderuje program.
Umělecké kořeny rodiny Kopeckých sahají hluboko do minulosti. Většině z nás utkvělo v hlavě ještě ze školních lavic jméno prvního českého loutkáře Václava Matěje Kopeckého. Také jeho potomci se upsali loutkářskému, divadelnímu i varietnímu a posléze cirkusovému kumštu. Pokračovatelem jedné z větví rodu Kopeckých je právě Jan Kopecký, ředitel cirkusu Praga. Po revolučních změnách v naší vlasti doplnil Jan Kopecký kolektiv varietních umělců na potřebný počet, zakoupil zvířata a techniku a z Varieté Praga se stal cirkus Praga.

SOUTĚŽ O LÍSTKY
Chcete získat vstupenku do cirkusu zdarma? Pak máme pro vás úkol. V cirkuse se narodilo bílé velbloudě, které ještě nemá jméno. Je to kluk a možná právě jméno, které vymyslíte, vybereme a dostane ho při křtu, který se odehraje v sobotu 6.11. v 15 hodin v cirkusovém šapitó před začátkem představení.
Jméno pro malého velbloudího kluka, ke kterému můžete přidat obrázek, noste nebo posílejte na adresu Teplického deníku - Kapelní 4, Teplice 415 01.