Když se před 52 lety sovětská armáda „zakopala“ do české země, mělo to být na věčné časy. Všechno je ale jinak. Dnes se pozůstatky studené války rozpadají a zarůstají stromy. Jako například bývalý muniční sklad jaderných hlavic v Červeném Újezdu na Teplicku. Dříve utajované místo vojenského prostoru, které nebylo zanesené ani na mapách a mělo krycí název Javor 50. Dnes je opuštěné torzo dědictvím po okupantech veřejně přístupné. Máte-li 600 tisíc korun, může být dokonce vaše. Majitel pozemku, Vojenské lesy a statky ČR, bunkr prodávají.

Bývalý jaderný sklad je zakopaný v zemi. Pokud přesně nevíte, kde ho vedle bývalých objektů sovětských kasáren v Červeném Újezdu hledat, nejspíše místo minete. „Nejjednodušší přístup k bunkru je přes opuštěný areál ze silnice Mukov – Červený Újezd. Dostanete se k němu ale také od Měrunic po veřejných polních a lesních cestách ve vlastnictví obce Měrunice a Lesů ČR. Od Mukova lze přijít po polních cestách ve vlastnictví obce Hrobčice a lesní cestě ve vlastnictví lesů a Agentury ochrany přírody a krajiny,“ popsala starostka Hrobčic Jana Syslová.

Velká vstupní ocelová vrata někdo ukradl. Svit fotografického blesku odhaluje podzemní interiér, velitelské stanoviště, labyrint chodeb a v pozadí betonovou dlouhou místnost. Tam se dříve skladovaly jaderné hlavice. Dnes tu uprostřed lesů zůstalo už jen pár zrezivělých kusů potrubí a stojanů, vše dokreslují vybledlé fleky v betonu. Nejméně zničená je keramická záchodová místa usazená v jedné z místností.

„Celý prostor byl po odchodu armády celkově dekontaminován ještě před zřízením azylového zařízení v devadesátých letech. Pak byl objekt dlouhou dobu konzervován. Dnes ho mají soukromí majitelé,“ dodala Syslová.

Na prodej je nyní pouze bývalý podzemní muniční sklad, který je na okraji celého areálu. Vojenské lesy a statky ČR ho nabízejí za odhadní cenu 600 tisíc korun. Včetně okolního pozemku zarostlého velkými stromy.

To, že by si ho někdo koupil a udělal z něj turistickou atrakci, jako jsou třeba torza bývalých vojenských objektů Hradčany u Mimoně či u areál u Milovic, nehrozí. V odborném posudku, který má redakce Deníku k dispozici, se výslovně píše, že životnost bunkru už skončila.

Podle soudního znalce Pavla Rejna, který pro majitele vypracoval znalecký posudek, je odhadní cena zároveň cenou maximální. A to na základě současného stavu a při srovnání s podobnými prodeji objektů a výprodeji vojenských bunkrů v České republice. „Objekt navíc není zapsaný v katastru nemovitostí a navíc je v chráněném území na lesním pozemku,“ upozornil znalec. Vojenské lesy a statky ČR prodej zveřejnily na svých webových stránkách, kde jsou také dostupné podmínky výběrového řízení. Zájemci se mohou hlásit do 23. listopadu.

Akce Javor 

V rámci tzv. akce Javor byly v 60. letech vybudovány tři sklady v lokalitách Bílina, Bělá pod Bezdězem (VVP Mimoň) a Míšov-Borovno (VVP Jince). Sovětská armáda je převzala v prosinci 1968. Celkové náklady na výstavbu uvedených objektů činily 174 milionů Kč. Jádro každého komplexu tvořil podzemní skladovací objekt o rozměrech cca 24 x 6 x 6 m.