S minimálními náklady předělali část prostor v Základní škole Hrdlovská na mateřinku. A když dětí ubylo, protože dvě osecké mateřinky už pro předškoláky bohatě stačí, nabídlo město prostor seniorům. Ve středu 24. ledna se uskuteční oslava 2. výročí zdejšího společenského centra.

VLONI PŘIJELA PAVLÍNA FILIPOVSKÁ

„Máme aktivní seniory, kteří se rádi scházejí, baví i sportují. Společenské centrum jsme se proto před dvěma lety rozhodli místo školky vybudovat především pro ně. Rychle si sem ale našla cestu i mladší generace, která ho využívá především na sportovní aktivity. Zejména turnaje v ping-pongu jsou populární,“ říká starostka Oseka Lenka Říhová.

První narozeniny společenského centra přijela spolu s místními oslavit zpěvačka a moderátorka Pavlína Filipovská, která si všechny získala svojí bezprostředností i vtipným vyprávěním o své rodině a muzikantech, s nimiž se ve své dlouholeté kariéře potkávala na pódiu.

„I na druhé výročí jsme připravili malou oslavu s kulturním programem a rautem, na kterém se návštěvníci centra setkají se zástupci města a organizátory akcí. Hostem oslavy, která začne v 16 hodin, je herečka Naďa Konvalinková,“ prozradil Petr Šíla z osecké radnice, který má chod společenského centra na starosti.

Společenské centrum, jehož součástí je výuková místnost, tělocvična, herna a relaxační místnost, je určené pro osecké obyvatele, ale využívat ho mohou i přespolní. Nabízí sportovní aktivity jako ping pong, kulečník nebo šipky a venkovní hřiště na pétanque. Pořádají se tu kurzy, přednášky, besedy, burzy knih, promítají se dokumentární filmy.

„Jsme moc rádi, že tu centrum vzniklo. Chodím sem hlavně na kulturní akce, ale skvělé je i rehabilitační cvičení a masážní křesla, která tu máme. Kamarádka zase chodí na němčinu,“ svěřila se paní Marie.

NEJLEPŠÍ KLUB ROKU 2016

Pravidelnou účastnicí na akcích bývá i osecká kronikářka Zdeňka Rubešová. „O přednášky paní Rubešové, která má úžasné znalosti o historii, bývá vždycky velký zájem, stejně jako o vyprávění cestovatele Jaroslava Tišera,“ říká starostka Lenka Říhová.

„V centru jsme pořádali i znalostní soutěže, tvořivé dílny a sbírky různého druhu. Lidé nosili hračky pro děti do dětských domovů, oblečení pro charitu, staré deky pro opuštěná zvířata v útulcích, sbírali víčka od PET lahví,“ připomněl některé z aktivit Petr Šíla.

Společenské centrum v Oseku.

Hned v prvním roce své existence získalo osecké centrum diplom Nejlepší klub roku 2016. „Společenské centrum mění program podle zájmu lidí. Pokud je něco už přestalo bavit, nahradíme to nějakou jinou aktivitou. Teď je třeba zájem o meditační techniky a cvičení, tak proč ne. Od ledna začal cyklus setkávání žen Úplňkové ča(k)rování,“ doplnila starostka.

Veřejnost si může prostory centra rezervovat i pro své rodinné oslavy.