Už deset let připravuje pro majitele chátrajících Hadích lázní Jaroslava Třešňáka různé návrhy, jak by se dal tento objekt v lázeňské části Teplic zvelebit. Stejnou dobu ale naráží na nepřízeň památkářů, kteří nechtějí předkládané podoby rekonstrukce povolit. „Začínám být přesvědčen o tom, že to celé nakonec padne k zemi,“ říká zklamaně teplický architekt Petr Sedláček.

Jeho cílem, a rovněž cílem Jaroslava Třešňáka, je vrátit sem lázně. „Ty dnes ale potřebují určitý prostor. Nemůžeme v objektu zřídit lázně v podobě, v jaké tu byly před 100 lety. Musíme respektovat vývoj zdravotnictví a jeho standardy včetně různých hygienických podmínek,“ podotýká architekt Sedláček. Osud této rozpadající se kulturní památky v teplické lokalitě Šanov mu není lhostejný. Má k ní dokonce osobní vztah, protože sem v době dřívějšího fungování lázní chodil.

200 MILIONŮ

Objekt Hadích lázní je majetkem Třešňákovy skupiny JTH už řadu let. „Musíme to opravit, protože to je část historie Teplic,“ neupouští ze své vize majitel Jaroslav Třešňák. „Známe historický vývoj stavby, proto se snažíme celému domu vrátit tvář alespoň takovou, jakou si obyvatelé v Teplicích pamatují, nebo si myslí, že to tak určitě vypadalo,“ zmiňuje teplický developer.

Do obnovy hodlá investovat 200 milionů korun, přičemž třetina z této částky by měla jít do rekonstrukce objektu. Zbytek plánuje podnikatel pro pořízení potřebných technologií.Výsledkem oživení budovy by měla být léčebna s kapacitou pro 200 dětí s pohybovými poruchami.

Aby se něco stalo s dlouhodobě chátrajícím objektem, to by si přálo i vedení města Teplice. „Jde o soukromý objekt, proto máme v tomto směru minimum možností, respektive skoro žádnou,“ komentuje situaci primátor Hynek Hanza.

Památkáři své zamítavé stanovisko hájí ochranou cenného kulturního objektu ve vztahu k předkládaným plánům na obnovu. Podle ředitele Národního památkového ústavu Ústí nad Labem Petra Hrubého vlastník budovy v podstatě nepředkládal studie k přestavbě, ale k demolici a nové výstavbě. Uvedl to ve svém vyjádření, které v závěru ledna zveřejnil na svých stránkách list 5plus2.

„Proto musely být návrhy odmítnuty. Předložené studie předpokládaly posunutí nové stavby do parku, aby byla stavba umístěna dále od komunikace,“ uvádí ve vyjádření Petr Hrubý.

Společnost JTH na to reaguje tím, že budova se nachází v nejnižším místě Teplic a stojí prakticky celá na vodě. „Proto ji chceme rozebrat a zvednout to celé o metr a půl, aby stavba nebyla pod úrovní sousední ulice. Jenže právě zvednutí budovy nedoporučují památkáři, podobně jako bourání kleneb nebo částečné přenesení sloupové kolonády od silnice na druhou stranu do parku,“ zmiňuje majitel objektu Hadích lázní.

Pavilon nad Hadím pramenem v centru Šanova byl postaven v letech 1838-1839 v pozdním empíru. Bývalé lázně jsou jednou z mála dochovaných empírových lázeňských budov tohoto účelu v někdejším souměstí. Prošly velkou přestavbou v 70. letech 20. století. Po privatizaci v 90. letech byly opuštěny. Budova je dnes prázdná a chátrá.