Samozvaný umělec poškodil i původní románské kvádříkové zdivo z roku 1230 a v portálu reliéf výjevem Ježíše na kříži, který má rovněž velkou historickou cenu.
Románské stavby

„Kromě Oseku a jižního křídla teplického zámku v regionu žádné románské stavby nejsou,“ upozorňuje Ladislav Faigl, který objekt spravuje. Obec ještě ani nestačila uklidit všechen nepořádek, který vandalové navezli pod zmíněný reliéf. Objevili se mezi ním i použité injekční stříkačky.

Škoda je 50 tisíc

 

Škodu, jež na kostele vznikla, vyčíslil památkář Vít Honys na 50 tisíc korun. Jak Deníku potvrdil páter Stanislav Jonášek, děkanství Církve římskokatolické v Teplicích podalo Policii ČR oznámení na neznámého pachatele. Ta teď proti němu vede trestní řízení.
Podle Jonáška se sprejeři občas drobně podepíší na kostele v Šanově a jejich pozornosti neunikla ani samotná fara. „Všechny kostely jsou proti přírodním katastrofám a vloupání pojištěny. Škodu na kostele v Kostomlatech jsme nahlásili pojišťovně,“ potvrdil Jonášek. Podle něj je ale 50 tisíc korun, které bude třeba investovat do odstranění nápisů, velká položka.

Čekají na jaro

„Nejprve bude nutné barvu částečně vymýt ředidlem a minimálně tři nátěry, aby ji pokryly. Vzhledem k počasí s tím musíme počkat do jara,“ konstatuje Faigl.
Co se týká poškozeného reliéfu v sousedství románského zdiva, jde o barokní náhrobní kámen z roku 1732. „Původně byl umístěn v hřbitovní zdi. V roce 1850 byla zeď pobořena a kámen umístěn v portálu kostela,“ vysvětluje Fajgl.
Aby byl kámen o hmotnosti zhruba 300 kg ochráněn před dalšími útoky sprejerů, svolilo Ministerstvo kultury České republiky k jeho přemístění dovnitř kostela. Podle Faigla by k tomu mohl stačit poměrně jednoduchý stavební zákrok.