Peloton cyklistů vyrazil například na Komáří vížku, zavítal na Fláje, zastavil se u jezera Most, v ústeckém okrese lehokolaři navštívili Střekov. Podle organizátora srazu Romana Broučka je sportování v sedačce umístěné mezi dvěma koly mnohem pohodlnější než na klasickém bicyklu.

Lehostroje nabízí rozmanité varianty. Nejklasičtější je jednostopá varianta bez přídavného motorku. Někdo ale preferuje tříkolku s motorkem a k mání je dokonce tandemová čtyřkolka. Dopravu na podobné srazy si řeší každý z účastníků po svém. Podle Broučka jsou borci, kteří přijedou i ze stovky vzdálených míst přímo na lehokole. "Sám jsem jednou takto od nás šlapal do Polska na jedno takové podobné setkání," poznamenal organizátor srazu lehokolařů v Oseku na Teplicku. Několikadenní zázemí poskytl místní kemp.

close Sraz majitelů lehokol v Oseku na Teplicku. info Zdroj: Deník/Miroslav Rada zoom_in Sraz majitelů lehokol v Oseku na Teplicku.

Vloni se podobná akce konala v Plzni. Další setkání bude příští rok v Uherském Brodě.

Historie lehokol sahá do počátku minulého století, kdy se vyvíjela souběžně s běžným jízdním kolem. Mezinárodní cyklistická federace se ale tehdy usnesla, že lehokola nesmí na závody. Lehokola od té doby přestala být pro firmy zajímavá, protože se nemohla nijak prezentovat. Malá obroda lehokol začala kolem roku 1980, kdy se na kola začaly masivně montovat převody a bylo k dispozici více nových součástek.

Možná vám uniklo: 
Novinka v Teplicích v praxi. Řada řidičů novou jednosměrku nezaznamenala

Nová jednosměrka v Teplicích, podél Galerie v Dlouhé ulici. | Video: Deník/Petr Málek