Před dvěma lety toto dílo na náměstí v Husitské ulici poškodilo nákladní auto. Po nehodě muselo město nechat poničenou památku opravit. Od 3. prosince 2018 opět stojí na svém podstavci na náměstíčku před krupským infocentrem.

Podle starosty Zdeňka Matouše je toto dílo pro město symbolické. „Barokní socha jezuitského misionáře svatého Františka Xaverského tu stojí od roku 1717. Připomíná mor, na který v roce 1680 zahynulo 327 lidí, což tehdy byla třetina obyvatel města,“ uvedl starosta.

Při rekonstrukci silnice v létě 2016 zůstala socha po nešťastné nehodě v troskách. „Jeden z nákladních automobilů silničářů se uvolnil a narazil do ní. Naštěstí se nikomu nic nestalo,“ popsal tehdejší událost krupský místostarosta Rostislav Kadlec.

Vedení radnice vyčíslilo náklady na opravu na 1,4 milionu korun. Většinu peněz by Krupka měla dostat z pojistného plnění společnosti Strabag, která tehdy vozovku opravovala. „Co neuhradí pojišťovna, to půjde na vrub města. Očekáváme ale, že většinu částky pokryje pojišťovna,“ poznamenal Kadlec.

VRÁTIL SE V DEN SVÉHO SVÁTKU

František Xaverský se na své místo do Husitské ulice vrátil v pondělí 3. prosince. Symbolicky v den, kdy má podle církevního kalendáře svátek. Dílo zrestauroval sochař Radomil Šolc z obce Bylochov u Snědovic. Okolní mříže, které tvoří zábradlí, opravila firma Houska a Douda z Buštěhradu.

„Těší mě, že bude socha zase zpátky. Je to památka, která je pro město Krupku významná, a přestože jsme její zničení nezpůsobili, celou dobu jsme se snažili, aby se na své místo jednou vrátila,“ poznamenal starosta Matouš.

Kuriózní nehoda v ulici Husitská v Krupce se stala v létě před dvěma roky. Zaměstnanec firmy, která zde opravovala silnici, špatně zajistil jízdní soupravu a při nakládání asfaltového finišeru na přívěs se kolos rozjel z kopce.

Neovladatelný stroj narazil do sochy a u ní zaparkovaného automobilu. Díky rychlé reakci dalšího ze zaměstnanců silniční firmy nedošlo k jiným škodám. Nákladnímu vozidlu přistavil do cesty válec, a zabránil tak dalšímu případnému rozjetí odbrzděné soupravy dolů z kopce.

Nebyla to první kuriózní nehoda v Husitské ulici. Starosta Matouš připomenul podobnou událost z 80. let, kdy neovladatelné vozidlo valící se z kopce projelo přes proraženou zeď do tehdejšího krámu v objektu dnešní krupské Pinčesárny. Pokladní, která tehdy seděla za kasou v obchodu, se ze šoku prý vzpamatovávala hodně dlouho. I při této nehodě se vše obešlo bez zranění.