Po případném odkupu by staré nádraží mělo projít rekonstrukcí. „Je to kulturní památka, demolice by nebyla na místě. Na opravu by se buď našel investor, nebo dotace a nebo by se rekonstrukce financovala z rozpočtu města,“ dodala starostka.

Vedení Duchcova by rádo vidělo v přízemí opraveného nádraží muzeum telefonu. Právě na tomto nádraží proběhlo první telefonické spojení v Čechách. To se psal rok 1881! (více infobox)

S renesancí Jižáku souvisí i další záměr Duchcova. Jde o prodej 16 domů v této části města. Od něj si slibuje, že nový majitel dům zrekonstruuje a bytové jednotky pronajme. Podle pravidel privatizace, ale dostanou přednostně nabídku na odkup součastní nájemníci. „Pokud ji nevyužijí dostane šanci někdo jiný. Chceme, aby domy koupil investor, který do nemovitosti dá peníze. Nechceme nějaké spekulanty,“ řekla starostka Bártová.

Obavy, že budoucí majitel sestěhuje do bytů nepřizpůsobivé občany jsou podle starostky liché. „Předpokládáme, že investor se bude chovat rozumně. Dávat někam peníze a nastěhovat si tam nepřizpůsobivé občany by znamenalo znehodnotit svoji investici,“ říká starostka Duchcova. Bártová vidí v tzv. Jižáku potenciál. „Kromě zámku se nemáme moc s čím pochlubit. Jižák má svoji historii. Když by se do něho vrátil zase normální život, tak by to bylo dobře pro celé město.“ (kos)

První Haló! přes telefon si řekly Ledvice s Duchcovem. A to díky hnědému uhlí close zoom_in

10. dubna 2011 to bylo přesně 130 let co se po telefonní lince spojily důl Richarda Hartmanna v Ledvicích s více něž dva kilometry vzdáleným nádražím v Duchcově. Ledvice a Duchcov se takřka přes noc staly slavnými. Byly totiž první v Čechách, které si řekly: Haló! přes telefon. V témže roce 1881 se to podařilo ještě Praze. Podnikatel Bedřich Frey si tam nechal totiž zavést asi 1000 metrů dlouhé telefonní vedení z bytu do kanceláře svého cukrovaru. České země se tedy pyšnily telefonním spojením pět let poté, co Američan skotského původu Alexander Bell přihlásil patent na telefon. Staré duchcovské nádraží platilo za důležitý železniční uzel, odkud vyjížděly vlaky naplněné hnědým uhlím z šachet v okolí. V roce 1881 byla také zprovozněna telefonní linka v Praze Vysočanech. První koncese ke stavbě a provozu telefonů v Praze a okolí připadla synovi Františka Palackého Janovi a jeho společníkům v roce 1881. V roce 1888 byla vybudována první státní meziměstská telefonní linka v Čechách, propojovala Ústí nad Labem s nedalekými Teplicemi. V následujícím roce byl zahájen telefonní provoz mezi Prahou a hlavním městem monarchie Vídní. Rozšířením meziměstské ústředny byla Praha od roku 1896 připojena na evropskou telefonní síť. Přístup k praktickému vynálezu i pro širší veřejnost zajistily první telefonní budky, které se v ulicích hlavního města objevily v roce 1911.