Konkrétně jde jírovcové stromořadí na levé straně (směr do Teplic) v blízkosti duchcovského nádraží. „Stromy rostou na hranici pozemků, které jsou ve vlastnictví Správy a údržby silnic a soukromého majitele. Nejsou tedy města Duchcov. Na stromech je patrná dlouhodobá neúdržba. Minimálně dva z těchto stromů by bylo potřeba odstranit, u zbylých provést bezpečnostní popř. zdravotní řez," říká Jan Duda z odboru výstavby a životního prostředí města Duchcov.

To, že by si asi dvacítka kaštanů zasloužila péči si myslí i soudní znalec. Podle Hanuše zde rostou hodně přes sto let a kvůli různým houbám a povětrnostním vlivům jsou některé stromy v dost špatném stavu. „Nejlepší by bylo se na stromy podívat individuálně a nejlépe ze shora. Když se na ně podívám jen tak letmo, tak je zjevné, že větve, které jdou na silnici by měly jít pryč. U některých stromů, kde je v kmenu trhlina či díra, tak buď odstranit korunu a nechat živé části obrazit, nebo úplně uříznout," sdělil Marek Hanuš.

K vyvrácení a pádu na silnici může dojít i v důsledku silného větru. Hanuš připomíná případ z Dubí, který se stal před 45 lety. Tehdy na silnici z Dubí do Hrobu, spadl těsně před auto obří dub. Řidič jen díky své duchapřítomnosti stačil strhnout volat a stromu se vyhnul.

„Až strom spadne na projíždějící auto, tak to bude neštěstí. Docela se bojím."

Petra Malá, řidička z Duchcova

„Vítr o síle malého tornáda dokáže udělat s olistěným stromem divy. Ostatně ne jenom s ním. Vzpomínám si jedno takové tornádíčko, které zmuchlalo plechovou střechu duchcovského nádraží," dodal odborník Hanuš.

To, že s letitými kaštany by měl majitel něco dělat, nám napsali naši čtenáři. Vlastníkem pozemku a tedy i stromů je Správa a údržba silnic Ústeckého kraje.

„Odbor výstavby a životního prostředí upozornil již v roce 2009 na stav stromů Správu a údržbu silnic. S ohledem na omezené finanční prostředky k nápravě nedošlo, byla upřednostněna revitalizace zeleně podél komunikace Háj Osek, kde byl stav stromů ještě horší. Náprava situace je v jednání," nechal se slyšet Jan Duda z odboru výstavby a životního prostředí města Duchcov.

Správa a údržba silnic o zmíněných kaštanech ví. „Tato alej je momentálně ve fázi posudku zdravotního stavu uvedených stromů. Tento posudek určí, s kterými stromy jak naložit," sdělila Lenka Holovská, výrobní náměstek Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. (kos)