Teplicko – 77letý Josef z Teplic si užívá už řadu let důchodu. Celý život pracoval jako dělník, proto si v penzi pochvaluje zasloužené volno. Představuje typický vzorek člověka v tomto věku. „Chodím do parku pozorovat veverky. Občas se zajdu s chlapy rozčílit na fotbal. Každé ráno si u kafíčka pročtu v klidu noviny a pak pomáhám manželce v domácnosti,“ líčí náplň seniorského života teplický penzista. Pěticiferná výše důchodu mu na pokrytí měsíčních potřeb vystačí. Když to dají dohromady s manželkou Růženou, dokážou každoročně našetřit na týdenní dovolenou v Chorvatsku.

Podle statistik České správy sociálního zabezpečení mají penzisté na Teplicku v rámci Ústeckého kraje nadprůměrný důchod. Po valorizaci k 1. lednu činil starobní důchod v okrese 13 219 korun. V celorepublikovém pohledu, kde je průměrná penze 14 180 korun, je na tom Teplicko hůře. Více peněz berou muži. Důchodkyně doplácejí na rozdílné finanční ohodnocení mužů a žen v zaměstnání. Rozdíl může činit až několik tisíc. „Manžel dostává okolo 12 tisíc korun, já beru o tři tisíce méně,“ říká paní Miluše. Na rozdílný příjem se ale nezlobí. „Máme to jako společné peníze, které si syslíme doma pod polštářem,“ směje se seniorka z Teplic.

Na začátku letošního roku si důchodci polepšili. Dostali od státu přidáno nejvíc za poslední roky, v průměru 901 korun. Ti, kterým bylo více než 85 let, mají na přilepšenou další tisícovku. Politici se už začali hádat, o kolik by měli penzisté dostat přidáno od příštího roku. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) prosazuje opět alespoň 900 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) je pro zvýšení maximálně o 750 korun.

Senioři by další peníze přivítali. „Všechno se zdražuje, kde na to máme brát?“ spílá nad důchody 79letá seniorka z Prosetic. Bydlení v panelovém domě ji stojí 7 tisíc korun, což představuje přes polovinu jejího důchodu. „Něco musím taky jíst, kupovat si oblečení i léky, a když pak chci dát občas něco na přilepšenou vnoučatům, tak musím hodně šetřit,“ podotýká.

Peníze na jízdné a výlety

Lidem, kteří dosáhli důchodového věku, se snaží pomáhat města a obce, kde žijí. Například v Teplicích seniorům platí jízdné. Na dopravu přispívají svým starším obyvatelům i další města v okrese. Teplice navíc občas seniorům, kteří se sdružují do spolků, poskytují část výtěžku z plesu města. V roce 2017 to bylo 125 tisíc korun spolku Senior klub SDČR Českobratrská, aby mohli jezdit na výlety a dovybavit si své zařízení.

Jak se má změnit český penzijní systém, nyní řeší nová vládní důchodová komise. Reforma v podobě „velkého třesku“ se od ní ovšem čekat nedá, uvedla ministryně Maláčová. Zároveň odmítla výtky svých kritiků, že se komise zaměří na „okrajová“ témata typu zvýšení penzí žen, které zaostávají za důchody, jež pobírají muži. Toto téma chce Maláčová jako první proto, že je na něm největší shoda. Na příjmovou stránku důchodového systému se dostane později, zřejmě někdy koncem tohoto roku.