Co je v současnosti největším problémem ve vaší obci?
Nedostatek desinfekce a účinných ochranných prostředků. Také to, že se nemůže sejít zastupitelstvo - brzdí nám to projekty s dotační podporou ve výši 60 milionů korun. Letos jme měli s dotacemi mimořádný úspěch, získali jsme 18 milionů na rekonstrukci tvrze Hrobčice a téměř 42 mil.na rekonstrukci zámku Mirošovice. Neměla bych radost, kdyby naše 4 letá příprava vyšla díky této kruté situaci vniveč. Pak jsme trochu u vytržení z nájezdů lidí z měst do přírody, auta nám stojí úplně na všech polních cestách. Většinou tito lidé dodržují nařízení o nošení roušek a shlukování, ale je to pro nás velmi nezvyklé a velmi nepříjemné je pro nás zvýšené množství odpadků v přírodě.
 

Koho byste u vás ráda pochválila či ocenila?
Ráda bych poděkovala našim dobrovolnicím, které pro své sousedy šíji roušky a díky kterým u nás v Hrobčicích mohl vyrůst strom “Rouškovník” Poděkovala osazenstvu naší Mateřské školky, všichni pomáhají šít roušky do nemocnice v Bílině a ještě při tom vylepšují interiér školky, aby se děti mohly vrátit do krásnějšího prostředí. Ráda bych pochválila naší houževnatou pracovnici na poště. Partnera České pošty si sami provozujeme a provoz je nyní jen minimálně omezen. Částečně nám také zprostředkovává  osobní kontakt s občany a opečovává strom Rouškovník. Asi nejvíc bych ocenila naše zaměstnance údržby, kteří rozváží obědy seniorům a uklízí na 12 katastrech neobvykle velké množství nepořádku.  

Co pro vás dělá kraj, případně naše vláda? Jak hodnotíte jejich aktivity?
Vláda pro nás nedělá vůbec nic. Na téměř 1400 obyvatel jsme dostali 46 roušek a 5l desinfekce?! Vládní kroky jsou účinné, ale chaotické a neodborné! Medializují se návrhy a člověk pak neví co vlastně byl jen návrh bez podpory a jaký návrh byl schválen a co vlastně platí. Je moc dobře, že vláda senátní volby na Teplicku odložila. Je špatně, že je odložila nezákonným způsobem a nepostupovala podle mého návrhu.  Návrh aby volby na Teplicku odložili jsem formou výzvy v neděli 15. března, krátce po poledni, na základě právní analýzy mých kolegů z volebního štábu, poslala emailem premiérovi Andreji Babišovi a předsedům obou komor parlamentu. A to postupem podle platného zákona o bezpečnosti státu.  O pár hodin později jsme se nestačili divit. Vláda volby odložila a to pouze vládním usnesením. Už tehdy jsme si s kolegy řekli, že tento postup české zákony a ústava nezná, protože vláda přece nemůže být nad zákony této země, ale nerozmazávali jsme to, v tu chvíli to bylo důležité rozhodnutí. Každému rozumnému člověku bylo jasné, že volby by nebylo možné za stávající epidemiologické situace konat, a následující vývoj nám dal zapravdu. Smutné je, že na to, jak by se mělo správně postupovat, mohu včas přijít já, jakožto starostka malé obce. Ale nikoliv vláda České republiky :-( A takových přešlapů na hraně zákona bohužel vláda udělala při vyhlašování opatření více. Cíl byl správný, postup však bohužel nikoliv. Tento právní názor publikoval nyní i Nejvyšší správní soud. V tuto chvíli nikdo nedokáže domyslet, zda tento nezákonný postup bude mít za následek nějaké dopady na konání voleb.

Byla bych moc ráda, kdybych mohla vládě za odložení voleb poděkovat, protože již od vyhlášení plošné karantény ve čtvrtek 12. března jsem jako jediná z kandidátů do senátu začala aktivně usilovat o jejich odložení. Takto jim mohu poděkovat jen částečně - tedy za dobrý úmysl. Za špatnou, nezákonnou formu bohužel nikoliv. Nechci však, abychom propadali negativním náladám. Vidíme kolem sebe, nádherné a jedinečné skutky. Většina lidí se snaží s koronavirem bojovat a rozumným způsobem dodržují preventivní opatření a mnozí aktivně a svědomitě pomáhají svým spoluobčanům. Vidím krásný obraz naší společnosti, v který jsme již nedoufali.  

Koronavirus na Ústecku: Projděte si důležité informace, omezení a rady

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník