Fungl nové byty pro našince? To je v Teplicích jen zbožné přání. Spíše tu frčí rezidenční apartmánové byty pro lázeňské zahraniční hosty.

NA CHVOSTU ŽEBŘÍČKU

Přestože podle Českého statistického úřadu bytová výstavba v Česku roste, Ústecký kraj je v počtu dokončených bytů na chvostu žebříčku. Teplice nevyjímaje.

„Růst nových staveb zaznamenáváme jen u fyzických osob. Větší developerská výstavba bytů v Teplicích není,“ říká Milan Vršecký z teplické realitní kanceláře RE/MAXSynergy. Důvodem jsou nízké ceny nemovitostí. „Byt 2+1 v cihlové zástavbě stále koupíte do 500 tisíc korun,“ dodal.

Asi jediným velkým developerským projektem v Teplicích je výstavba viladomů na „prosetickém svahu“. První domy se tam začaly stavět před třemi lety, nyní projekt lokality Letná Belveder vstupuje do druhé etapy.

V každém domě je několik bytových jednotek různých velikostí s cenou od milionu až do pěti. „Rezidenční bydlení smysl má. V Teplicích se dosud výstavba soustředila spíše na zahraniční lázeňskou klientelu,“ poznamenal Vršecký.

Slavnosti svatého Martina v lesní školce Samorost.
Na Teplicku vznikají první lesní jesle v České repubilce

Apartmánové bydlení pro lázeňské hosty se týká i některých plánovaných investic v Teplicích, například takzvané Šanovské věže, kterou se u aquacentra chystá vybudovat developer Jaroslav Třešňák.

Zda se v Teplicích začnou stavět i standardní bytové domy, nedokáže Vršecký posoudit. „Uvidíme. Teplice jsou krásným městem a ceny bytů rostou úměrně zaměstnanosti, která se ve městě a okolí zlepšila. Věřím, že se to promítne nejen do cen nemovitostí, ale také do kvality bydlení,“ pronesl Vršecký.

PRAHA JASNĚ VEDE

Nejvíc bytů se dokončuje v Praze. Loni jich bylo 6092. „V hlavním městě se dokončuje absolutně nejvíc bytů. Na druhou stranu tu ale loni klesl počet zahájených staveb bytů o více než 47 procent. Letošek zatím ukazuje na lepší výsledky. Za první pololetí vzrostl počet zahájených staveb bytů v Česku o pětinu. Nejvyšší dynamiku má tento trend v Olomouckém kraji, v Praze, v Pardubickém kraji a v Kraji Vysočina,“ vysvětluje předsedkyně Českého statistického úřadu (ČSÚ) Iva Ritschelová.

Naopak nejméně bytů bylo dokončeno v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Průměrná velikost obytné plochy bytu v bytovém domě dokončeném v loňském roce byla 51 m², nejčastěji o dispozici 2+1. Doba výstavby domu trvala 32 měsíců.

„Významnou charakteristikou současné bytové výstavby je také převaha soukromého vlastnictví. Segment nájemního bydlení se významně zmenšuje, což je i jedna z příčin nízké pracovní mobility,“ říká Petra Cuřínová z oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

Obchůdky v Proboštově. Vietnamská večerka.
Rohlíky a chleba prodávají dál. EET vaz Vietnamcům nesrazila