Čeká je to podruhé?

Většina z nich své domovy opustit nechce. Zvláště ti, kteří již před lety naprosto stejnou situaci prožili a nyní by ztrátou domova měli projít zase znova a opět začít někde úplně jinde. Trochu se ale bojí, že v závěru jim ani nic jiného nezbude a místo, kde žijí, nakonec budou muset změnit, byť ne dobrovolně.

Kdo? Obyvatelé Karviné-Starého Města. OKD chce těžit pod Starým Městem, a aby k tomu získalo povolení, musí mít vyřešeny střety zájmů s vlastníky jednotlivých nemovitostí. Nabízí jim výkupy na základě znaleckého odhadu, nebo přestěhování do nových domů v Karviné-Mizerově, kde již má připravenou lokalitu pro zhruba 150 nových domů.

Někteří z nich jsou v situaci, kdy jim hrozí stěhování kvůli těžbě, znova. „Bydlela jsem na Solci. Bylo mi devět let, když bourali tamější zámek, my jsme se balili a kvůli těžbě stěhovali. Teď bych si měla hledat zase znova jiné místo? Nechci," řekla Silvie Škulavíková. Stala se předsedkyní občanské iniciativy Staré Město spolu s dalšími chce dosáhnout toho, aby se pod oblastí netěžilo.

Měnit bydliště si zde nepřeje takřka nikdo. A na posledním setkání v polovině dubna se obyvatelé Karviné-Starého Města navzájem ujišťovali, že pokud se domy rozhodnou neprodat, těžba prostě začít nemůže.

Kam z Jiřetína?

Obdobnou situaci znají lidé v Horním Jiřetíně a Černicích na Mostecku. Zatím jejich domovy chrání limity těžby. Také s nimi těžaři ze skupiny Czech Coal (CC) jednají o majetkovém vyrovnání, aby v případě prolomení limitů mohli začít s dolováním. Firma lidem stále nabízí dvě možnosti: skupinovou výstavbu či peníze. „Na podobě nabídky se spolupracuje s těmi obyvateli Horního Jiřetína, které zastupuje sdružení Dialog," uvedla Liběna Novotná z CC. O jaké lokality mají podle ní lidé zájem v případě skupinové výstavby? Jde o Most, Litvínov, Lom nebo Vysokou Pec na Chomutovsku.

Rovněž v Horním Jiřetíně, stejně jako v Karviné, je ale skupina lidí, která své domy pravděpodobně odmítne prodat za jakoukoliv cenu. Spoléhají na to, že vyvlastnění nebude možné.

Kvůli uhlí se stěhují lidé i za hranicemi. V Německu bylo od začátku dvacátého století přesídleno více než 370 obcí, osad a usedlostí.

Celkem bylo přesídleno asi 120 tisíc osob.