Okresu Teplice ubývá obyvatel. Lidé se stěhují pryč především za prací. Nejvíce do Prahy, jak vyplývá z dostupných statistik. Jsou ale i případy, kdy naopak k nám na severozápad republiky přicházejí ti, kteří si tu posléze najdou novou práci. Z hlavního města do Teplic se před dvěma roky přestěhoval například Jiří Štábl. Nalákali ho sem přátelé. „Měl jsem na Teplicku už delší dobu pár známých, za kterými jsem dojížděl. Až jsem tu jednoho dne poznal ženu svého života, byla to láska na první pohled,“ líčí 33letý bývalý PR manažer, co ho přivedlo do lázeňského města.

Nějaký čas ještě dojížděl do Prahy, kde pracoval. Nyní už působí v Teplicích, a dokonce v jedné z nejvyšších pozic na magistrátu. „Uspěl jsem ve volbách a stal se náměstkem primátora,“ říká spokojeně. Na úkor stověžaté Prahy dal přednost Teplicím, které ho uchvátily od samého začátku, kdy se zde prošel ulicemi. „Lázně byly jasná volba od začátku. Teplice se mi líbí. Jsou dobře umístěné a pěkně vypadají,“ pokračuje Štábl.

Původně si myslel, že by každý den dojížděl za prací do Prahy. Začal se ale angažovat v místní politice, v loňských komunálních volbách vystupoval jako lídr strany ANO. Letos politik nechá své kořeny prorůst ještě hlouběji do teplické rodinné půdy, když snoubenku, která ho svou přízní na severozápad republiky zlákala, promění v právoplatnou manželku. Při přechodu z velkoměsta do „malých“ Teplic Jiřího Štábla překvapilo, jak se tu všichni mezi sebou znají. „Je to tady takové rodinné prostředí, což má své výhody, ale také nevýhody,“ dodává.

„Všichni o vás vědí, nic se tu neutají,“ směje se současný náměstek primátora. Původně je Moravan, už v dětství ale začal chodit do školy v Praze, kde ještě před dvěma roky žil a kde působil ve státní správě a příměstských organizacích. Není zdaleka jediným, kdo do Teplic i přes úbytek obyvatel přichází. Město láká například lékaře. Jako bonus jim tu nabízí startovací byty. Podle primátora Hynka Hanzy této možnosti v minulých letech už několik lékařů využilo. Vedení Teplic v této oblasti spolupracuje se společností Krajská zdravotní, která v lázeňském městě provozuje nemocnici.

Naopak pryč ze severu republiky „utekla“ už před pěti lety Karolína Dočkalová, odstěhovala se na Šumavu. „Vždycky mě to táhlo na jih republiky, hlavně příroda. Měla jsem tu i své kamarády,“ říká žena, která dnes pracuje jako asistentka ředitele v soukromém sektoru ve Vimperku. Sehnat zaměstnání v Pošumaví ale nebylo snadné. „Celý rok jsem nemohla nic najít. Až mi nakonec pomohli právě kamarádi, za kterými jsem se z Teplic přestěhovala,“ poznamenává milovnice přírody.

Tepličané migrují i mezi okresy na severu Čech. Auta stěhovacích firem nejčastěji převážejí nábytek z Teplic do Ústí či na druhou stranu regionu do Mostu. Kromě pracovních důvodů táhnou lidi z Teplicka do sousedních regionů i rodinná zázemí. Takovým příkladem může být životní zkušenost Jana Plzovského. Jako mladík bydlel řadu let u babičky v Oseku, odkud se pak v dospělosti přestěhoval za rodiči do Mostu, čímž v občanském průkazu změnil adresu trvalého pobytu.