Problémy s kapacitami v Teplicích nejsou ojedinělé. Každé město i obec v okrese a potažmo vzato v celé republice, se s nimi snaží vyrovnat, jak umí. Podle údajů ministerstva školství odmítly loni mateřské školy zhruba 60 tisíc žádostí o zápis. Samotné ministerstvo přitom upozorňuje, že dětí tolik zdaleka být nemusí. V Česku totiž v posledních letech vystresovaní rodiče podávají přihlášky i do pěti školek najednou. A oddělit duplicitní žádosti dokážou jen obce, kde se děti přihlašují do elektronického systému. Ve výsledku to pak znamená, že ministerstvo školství vlastně neví, kolik dětí se o místo ve školkách uchází .

„Byly jsme ve více školkách. Uvidíme, jak to dopadne. Někde nám rovnou řekli ne," sdělila Deníku své zkušenosti Pavlína Schořová, když jsme ji zastihli u zápisu v MŠ Na Spojce v Proseticích. Její dceři Markétce se ani nechtělo ze školky domu. Paní učitelka ji provedla po celém zařízení. Podívala se tak za dalšími dětmi.

I zde ale nebude moci ředitelka vzít všechny děti, které k zápisu během dvou dnů přišly. „Odejde mi do školy třicítka dětí, a už teď se mi hlásí čtyřicet nových," řekla Deníku v úterý dopoledne. Kapacitu uměle navyšovat nemůže. Nemohou to ale udělat ani nikde jinde v Teplicích. K tématu se ještě vrátíme.

Řečí čísel:

- V roce 1999 se

v celém Česku

narodilo 89 tisíc dětí.

- Demografická křivka od roku 2000 stoupala, až se v roce 2008 vyšvihla na bezmála 120 tisíc dětí. A počty výrazně neklesají.

PPodle údajů ministerstva školství odmítly loni mateřské školy zhruba 60 tisíc žádostí o zápis.Den otevřených dveří v Mateřské škole Fráni Šrámka v Teplicích

-------------------------------------

Ohledně zápisů do mateřských škol v Teplicích se toho vždy dost namluví. Především ze strany rodičů, kteří bojují o místo ve školkách pro své děti. Prý chybí kapacity.

Většina maminek, které se zapojily do diskuze ohledně úrovně zápisů, se shodla na dobrém přístupu

Z diskuze mezi maminkami v Teplicích vybíráme:

Abrahamová Jajinka:U nás to proběhlo celkem v klidu. Až na to, že se dcera rozhodla nemluvit. Řekla jméno a příjmení a tím to haslo. Pak si mohla jít pohrát. Odcházeli jsme s pláčem, že chce být ve školce. Byli tam hodní a měli pochopení. Uvidíme, jak to dopadne.

Alena Mertlová:U nás paráda. Jen to dítko nespolupracovalo. Můj ůkol byl jen odevzdat papíry, a pak už to bylo jen na Matýskovi, který se rozhodl vše bojkotovat. Takže odpovídal tak, že jsme spíš odezírali. Písničku nezazpíval, protože zrovna nechtěl, jak mi prozradil pak na chodbě.

Michaela Boušová:Školka Koperníkova, milý přístup ředitelky i učitelky. Zápis proběhl bez prohlídky školky, ale i když nemáme šanci, je vidět, že je to mrzí a mají pochopení. Školka na Spojce, užasný zápis s prohlídkou areálu. Učitelka si půjčila dítě, ukázala mu hračky a hrála si s ním než s námi ředitelka vyřídila doklady. Nabídla nám, že nás provede. Vzali nás do třídy, kde zrovna zpívaly děti. Měli tam super harmonogram pro rodiče, aby se netvořily fronty, a nenarušilo to běh školky. Takže velký palec nahoru.

Barbora Urbanová:Fráni Šrámka u Panorámy také skvělá organizace.

Tereza Skořepová:Mé postřehy? Ze zákona musí školky upřednostnit menšinu, postižené, a až pak děti české a zdravé. Hold ČR.

Gabriela Fúú:Nejzajímavější na celém zápisu je to, že samotné dítě asi nikoho moc nezajímá. Jen bodový systém… Nemáte body, máte smůlu. Opravdu výborné. Takže můj tříletý syn má pro tento rok asi smůlu, měli jsme málo bodů.

Alena Baierová:Jsem vděčná, že můžu být s dětmi doma, užít si ty nejdůležitější roky s nimi. Nikde v zahraničí nemáš takovou podporu matek. A nepořizovala jsem si děti na to, abych čekala, co dostanu od státu.

Hana Uhríková:Město nemá bezednou kasičku, ale hospodaří, jak umí. Alternativa k soukromým školkám je mateřské centrum, sousedská výpomoc, zkrácené úvazky…

Alena Mertlová:Je to hlavně o tom, že je málo míst. Školky nenadělají nic moc. Musí brát předěvším předškoláky. Kapacitu nenafouknou.

Michaela Boušová:Nikoho nezajímá, proč z jedné školky s kapacitou 100 dětí je na Luně policejní služebna, a druhou stejně velkou školku v Bohosudovské ulici prodalo město Vietnamcům…

Petra Kulhanová:Není to problém samotných školek, i ředitelky se mi dneska omlouvaly, že jsou z toho špatné, ale nic s tím neudělají…jediná možnost je pak soukromá školka.

Své další postřehy můžete psát na petr.malek@denik.cz