Dárek pod stromeček. S takovým odůvodněním, proč si osvojit zvíře, by lidé v útulcích nebo u chovatelů rozhodně nepochodili. Pokud ale mazlíček pochází od pochybného množitele, který jeho další osud neřeší, pak se snadno může stát, že skončí vyhozený jako kus odpadu. S podobnými případy se po Vánocích setkaly některé útulky v Ústeckém kraji.

Živým nevhodným dárkem se zřejmě stalo také štěně křížence, které skončilo bezprostředně po vánočních svátcích v děčínském útulku. Zhruba tříměsíční fenku Cairu nálezce objevil v děčínské čtvrti Staré Město pověšenou v tašce na popelnici.

„Dosud jsme od té doby přijali sedm psů, z toho tři se vrátili domů. Dva z těch, co zůstali, nejsou čipovaní. Máme takový pocit, že než aby je majitelé nechali načipovat, jsou schopni psa se zbavit,“ uvedla vedoucí děčínského útulku Eveline Jahelková.

Právě čipování může být důvodem, proč někdo vyhodil také Cairu. Od Nového roku mají totiž majitelé ze zákona povinnost mít své psy takto označené. Caira ale měla štěstí v neštěstí. Díky tomu, že putovala do útulku, který její příběh uveřejnil, našla rychle nový milující domov.

Děčín nebyl jediným místem, kde psi skončili na ulici. Hned čtyři štěňata skončila v Centru pro zvířata v nouzi v Ústí nad Labem. „Přišla mezi vánočními svátky, tak se dá předpokládat, že by to mohl být nechtěný dárek. Nejdřív přišli tři a pak čtvrté odrostlejší štěně,“ informovala vedoucí útulku Jaroslava Ježková.

Ve všech případech šlo o nalezená zvířata ve městě a žádné z nich nebylo označené čipem.

Jiné štěňátko našli po Vánocích mostečtí strážníci. Toulalo se v nechvalně známém Chanově. Podle zkušeností vedoucího Městského útulku Most – Rudolice Antonína Šlégra se s odloženými štěňaty ve větším množství začnou setkávat spíše až na přelomu února a března. „Není to hned, ale až ta láska vyprchá,“ popsal Šlégr.

Majitele omrzeli

Podobnou zkušenost mají také ve Psím domově Řepnice v Litoměřicích. I tady počítají s tím, že štěňata jejich majitele omrzí až o něco později. „Štěňátka tady zatím neskončila, ale bohužel 23. a 24. prosince jsme přijímali velký počet starých vyhozených psů. Nevíme, zda to má na svědomí povinné čipování, nebo jestli je lidé vyhazují, aby si mohli pořídit nového psa,“ sdělila vedoucí domova Miluše Maskulanisová.

Řada vedoucích se ale shodla na tom, že situace je mnohem lepší než v uplynulých letech, kdy po Vánocích a po Novém roce útulky přijaly více štěňat, nebo pracovníci odchytávali psy, které vyděsily silvestrovské oslavy. „Řekla bych, že tento rok je jeden z nejlepších. Doufáme, že lidé dostali rozum,“ dodala Maskulanisová.