Pro řidiče to není věru potěšující zpráva. „Rozhodně bude příjemnější jezdit plynule a v poklidu z Ústí do Prahy po dálnici než čekat přes hodinu před Lovosicemi,“ myslí si například Ústečan Michal Braxatoris. Ironicky tak naráží na skutečnost, že polabská komunikace mezi Ústím a Lovosicemi je kvůli rozestavěné dálnici dlouhodobě přetížená.

Stejná písnička

Podle ŘSD nesou vinu na zpoždění ekologové, kteří se účastní správních rozhodnutí, podávají odvolání a zbržďují následná stavební povolení.
„Doufám, že soudy nebudou o jednotlivých stavebních povoleních rozhodovat řady měsíců, či let,“ zmiňuje soudní obstrukce generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík.

Ekologické sdružení Děti Země (DZ), které je podle ŘSD spolu se Společností ochránců životního prostředí hlavními viníky zdržení stavby, obvinění odmítá.

„Jestli podle nich můžeme za vše my, tak by to byla čirá demagogie,“ říká natvrdo Miroslav Patrik, předseda DZ. „Od března letošního roku nebylo zahájeno žádné stavební řízení,“ tvrdí Patrik s tím, že problém bude jinde.
Patrik pokračuje: „Problém s 'déosmičkou' má podle nás ŘSD v projektové dokumentaci nebo výkupu pozemků.“ DZ se odvolávají i u jiných staveb, ale žádná stavba podle něj nemá zpoždění jako D8. „Náš podíl na tom je minimální, cirka deset procent,“ zakončuje Patrik.

Slovní válka

Argumenty si mezi sebou obě strany přehazují jako horký brambor. DZ využívají zákon o ochraně přírody a krajiny, který umožňuje účast v územním řízení, ve všech navazujících správních řízeních a i při vydávání stavebních povolení. Podle vedení ŘSD je jejich neustálé odvolávání neodůvodněné.
„Ze strany občanských sdružení se již dnes jedná spíše o obstrukční odvolávání, kdy na rozestavěném dálničním úseku žádají o prověřování nových variantních vedení dálnice bez ohledu na současnou rozestavěnost. Celá stavba se tak protahuje a tím i prodražuje,“ říká Brunclík. Jiří Šulc, radní Ústeckého kraje pro dopravu, již dříve pro Ústecký deník řekl, že za mrtvé na okolních přeplněných silnicích můžou ekologové. „Říkal jsem to před dvěmi lety a trvám na tom dosud. Klidně ať mě zelení znovu žalují,“ stál si za svým Šulc. Jedno je však jisté: Dálnici si přejí k příštím Vánocům všichni.