VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štika měla 115 cm, teď měření čeká obřího sumce Frantu

Duchcov - Vladimír Cholenský v poslední době žije rybami. K 70. výročí duchcovské organizace Českého rybářského svazu připravuje výlov rybníku Barbora ve stylu slavných výlovů krále českých rybníků Rožmberka a jako dárek od patrona rybářů sv. Petra se mu podařil životní úlovek. Chytil 115 cm dlouhou a skoro 17 kg vážící štiku.

16.10.2016
SDÍLEJ:

Vladimír CholenskýFoto: archiv

Výlov rybníka Barbora v Duchcově bude v sobotu 22. října velikou událostí nejen pro samotné rybáře, kteří tak oslaví 70. výročí své organizace, ale i pro všechny, kdo mají rádi romantiku podzimních výlovů.
S předsedou místní organizace Českého rybářského svazu Duchcov Vladimírem Cholenským jsme si povídali o tom, jak se rozhodl slavnostní výlov největšího českého rybníka Rožmberka, na který se sjíždějí desetitisíce lidí, „přenést" do Duchcova.


„Měl jsem možnost vidět při výlovech jihočeských rybníků, že lidé toho ze samotného výlovu vidí minimum, protože se nemohou plést rybářům pod nohama. Proto budeme mít v Duchcově u Barbory velkou obrazovku 4 krát 2,5 metru a kamera, umístěná na hydraulické plošině, zajede až do loviště. Návštěvníci tak budou mít možnost sledovat jak se zatahují sítě, jak se třídí ryby a celý proces výlovu v pohodlí ze silnice, která bude až do 16 hodin pro motoristy uzavřená."


Máte připravený i nějaký doprovodný program?


„Ano, budeme mít jeviště, na kterém bude hrát hudba, budou postavené velké stany, kde budou stoly a lavice, aby měli lidé pohodlí a byli chránění před případným deštěm. Lákadlem by mělo být hlavně to, že se na ryby poprvé nebudou pouze dívat, ale budou mít možnost si na nich i pochutnat."


Kdo ryby připraví a bude jich dostatek?


„Filety nakoupené v Třeboni připraví kuchaři z restaurace Černý Orel v Oseku. Připraví na 1500 porcí ryb, upravených podle českých receptů. Jsou to profesionálové, takže se těším, že si návštěvníci na rybách, které budou za rozumné ceny, pochutnají."


Bude připravený i tradiční bazének?


„Určitě, kapitální ryby budou, jako tomu bývalo při minulých výlovech, plavat v připraveném bazénku. Budeme tentokrát i měřit našeho oblíbeného sumce, kterému už je 19 let."


Zlatý sumec Franta, který je místní raritou, patří vždycky k nejobdivovanějším.


„Když jsem před devatenácti lety přivezl čtyři albínky, měřili 10 centimetrů. Dva metrové jsme pak vrátili zpátky do líhně a dva nám tu zůstali. Při předminulém výlovu Barbory před čtyřmi lety jsme už ale vylovili jen Frantu. Druhého sumce jsme neobjevili ani uhynulého. Ale zato máme několik mladých albínků, kteří už se narodili v Barboře."

Výlov Barbory.


Je obtížné změřit tak velkého sumce?


„Nebude to snadné, bude pěkně naštvaný. Když se chytá tak velký sumec na udici, trvá to dlouho, než se ho podaří vytáhnout. Vyčerpaný je nejen rybář, ale i sumec. Franta unavený nebude, takže proti měření bude určitě protestovat."


Kdy začne výlov a jaký čekáte úlovek?


„Výlov Barbory začne po 8. hodině a vlastní výlov ryb skončí kolem 13 hodin. Čekáme průměrné odlovy. Když byla před sedmi lety vyčištěna a odbahněna Barbora, znamenalo to, že zmizela úživnost rybníka. Barbora, ve které byla půlmetrová hloubka, je teď až o metr hlubší a tím je v ní i chladnější voda. Ryby potřebují živočišnou i rostlinou potravu a čím teplejší je voda v rybníku, tím víc žerou a přibývají na délce a váze. Proto teď ryby rostou pomaleji, váhový přírůstek není tak velký a výlov děláme jen jednou za dva roky a ne každý rok. Barbora je navíc rybník v centru města, takže tu můžeme ryby přikrmovat, ale nemůžeme hnojit, jak je to v rybnících ve volné přírodě, už jenom z estetického hlediska.

"Výlov Barbory.

Co se děje s vylovenými rybami?


„Ryby, které při zátahu rybáři vyloví – kapři, štiky a líni se roztřídí, a podle velikosti se rozdělí a vysadí do sportovních revírů.
Část ryb včetně sumce Franty, se vrátí hned po napuštění rybníka zpátky do Barbory. Chceme slovit i bílou rybu a svaz ji odveze někam na řeku, protože cejni a plotice, kterých jsou tu metráky, by sežrali kaprům všechnu potravu. Vysadili jsme i roční dravé ryby – candáty, abychom Barboru oživili."


Jak dlouho se vypouští a pak opět napouští Barbora?


„Rybník upouštíme jeden a půl měsíce a plný je pak za čtrnáct dnů, ale také za dva měsíce, když je sucho a nedostatek vody v Kláštereckém potoce. Záleží na tom, kolik vody v Kláštereckém potoce právě je."


Duchcovská organizace Českého rybářského svaru slaví sedmdesátiny. Kolik máte členů?

Výlov Barbory.


„Máme tisícovku členů, takže se těšíme, že si výlov Barbory užijeme. Já už samotný výlov nechávám mladším, vody v rybníku jsem si za ta léta užil dostatečně. Ale chlapi budou teple oblečení, máme nové pláště, takže to bude fajn.
Hledal jsem partnery a sponzory, aby byl ten letošní výlov opravdu parádní. Nakonec se potřebné finance podařilo dát dohromady. Vyšlo nám vstříc i město, které, jak věřím, se nám touto akcí podaří zviditelnit pro návštěvníky z jiných okresů. Technické služby zajistí hydraulickou plošinu, budeme tam mít čtyři mobilní WC a hlavně po ukončení výlovu pracovníci technických služeb všechno uklidí, aby kolem rybníku bylo čisto a pořádek."


Jaký je váš největší úlovek?


„Chytám ryby od svých šesti let, první rybářský lístek jsem měl už v první třídě. Životní úlovek se mi podařil až teď. Šel jsem s vnukem k rybníku v šest hodin ráno a štika, kterou jsem chytil, byl takový krokodýl, s neskutečnou šířkou těla. Má 115 centimetrů a váží téměř 17 kg. Nahodil jsem rybičku na dno a chytila se štika, které bude víc než deset let. Byl jsem překvapený, že na to, jak je velká, se ani moc nebránila. Chytil jsem hodně metrových ryb, ale tohle je skutečně životní úlovek."


Jste rybář prakticky celý život. Vedl jste k tomu i své děti?


„Děti jsem naučil chytat a kuchat ryby, ale nijak nadšené z toho nebyly. Až později, když byli starší ocenili, že to umějí. Zejména Tomáš, když byl v Austrálii, byl rád, že si umí ryby vykuchat a upravit. Teď chodím na ryby a taky do lesa, protože jsem nejen rybář, ale i myslivec, s desetiletým vnukem. Ten si to užívá, je to pro něj náramné dobrodružství.
Dneska už je to jiné. Já jsem jako malý bydlel v Oldřichově, kde jsme chodili do potoka na raky, které jsme si pekli. Teď se vzácně objeví čtyři, pět raků na Barboře v Oldřichově, jinak už děti ani nevědí, jak rak, který je indikátor čistoty vody, ve skutečnosti vypadá."

Autor: Olga Tušicová

16.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 24 000 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Truhláři - nábytkáři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Hlásit se telefonicky PO - PÁ 9 - 11 hodin nebo zaslat životopis na email.. Pracoviště: Atyco s.r.o., teplice, Masarykova třída, č.p. 1233, 415 01 Teplice 1. Informace: Romana Žejdlová, +420 602 210 711.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: D Místo výkonu práce: východní Evropa , řidičský průkaz skupin B,C,CE, profesní průkaz, praxe v oboru min 1 rok, znalost ruštiny (jedná se o cesty do zemí bývalého Sovětského svazu), čistý rejstřík trestů, , Hlásit se osobně na provozovně (areál stavební firmy NAO) nebo na telefonu 776 811 629 (p. Smirnov). Pracoviště: Kremauto trade cz s.r.o., K vápence, č.p. 448, 415 03 Teplice 3. Informace: Oleksandr Smirnov, +420 776 811 629.

Služby - Služby Kadeřník 19 000 Kč

Kadeřníci Kadeřník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomáháme ženám a mužům najít jejich ideální účes, který doplní jejich styl. Poskytujeme výjimečné kadeřnické služby více než deset let. Za tu dobu jsme získali zkušenosti, prestiž a důvěru klientů i veřejnosti. , Přidejte se k nám a pracujte s lidmi, kteří mají svou práci rádi a chtějí ji dělat co nejlépe., Baví nás učit se nové techniky od sebe navzájem a od Jany Burdové, která přináší nové trendy ze Sassoon Academy v Londýně. , Staňte se členem našeho kolektivu na pozici Kadeřník Junior/Senior stylist (podle míry vašich zkušeností) Máte rádi práci s vlasy a baví vás udělat ženu nebo muže krásnější a spokojenější? Toužíte po tom, aby konečně někdo ocenil váš talent a abyste ho vůbec mohli uplatnit? Chcete super výplatu bez starostí, kde vzít nové klienty? Přidejte se k nám :, Co máme my a co můžete sdílet s námi? , milé a věrné klienty, kteří nám umožňují dělat naši práci, jak nejlépe dovedeme, příjemné pracovní prostředí a klid na práci, kolektiv, který spolupracuje na výsledku naší práce, jistotu super mzdy podle vašich zkušeností od 16tis čistého, práci se zdravými top produkty a materiály, Co k tomu potřebujete? , chuť dát ze sebe to nejlepší, co umíte - klientům i kolegům, mít rád svou práci každý den :, vyučení v oboru kadeřník nebo silný zájem se to naučit, chuť umět nové postupy a trendy, Hlásit se telefonicky v době 9.00 - 18.00 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Egoo s.r.o. - studio jana burdová 001, U nádraží, č.p. 925, 415 01 Teplice 1. Informace: Zdenka Šplíchalová, +420 775 888 732.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 14 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář - řidič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Běžné domovnické práce, jednodušší údržba objektů a zařízení v majetku domova., Drobné opravářské a údržbářské, zahradnické, zednické a zámečnické práce, Řízení, údržba a běžné opravy motorových vozidel , - Týmová spolupráce , - Výpis z RT, - Pracovitost, spolehlivost a dobré komunikační schopnosti , Zaměstnanecké výhody: Příspěvky z FKSP na stravu, rekreaci, kulturní a sportovní akce, po zapracování osobní příplatek.., V případě zájmu nás kontaktujte telefonicky - pracovní dny mezi 8:00 a 15:00 hod, nebo nám zašlete životopis e - mailem.. Pracoviště: Domovy sociálních služeb háj a nová ves, příspěvková organizace 001, Kubátova, č.p. 269, 417 22 Háj u Duchcova. Informace: Ivo Hamáček, +420 417 837 323.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mládě medvěda malajského v ústecké zoo.
7

Malou medvědici pokřtí v ústecké zoo herec Martin Dejdar

Bílina - centrum. Ilustrační foto.

Kvůli rekonstrukci náměstí jezdí v Bílině MHD jinak, než obvykle

Kam o víkendu na fotbal? Zničí Srbice Kadaň?

Teplicko – Uplynulý víkend odstartoval krajský přebor, nejvyšší krajská soutěž. O týden později se k němu přidává i okresní přebor. Do soutěže ale zasáhnou pouze týmy ze skupiny A, „béčko“ si na svá utkání musí ještě týden počkat.

Legenda českého banja Luboš Malina: Chlumeckému guláši přeji další třicítku

Chlumec - Přehlídku hudebních legend nabídne dvoudenní jubilejní 30. ročník festivalu Chlumecký guláš.

Vedro „vaří“ vodní živočichy, rybáři se snaží zabránit úhynu

Teplicko, Ústecký kraj - Málo srážek a obrovské odpary vody trápí rybáře. Ti už museli v Ústeckém kraji vyhlásit zákaz rybolovu ve dvou nádržích. Problémy mají vodní živočichové v rybnících, říčkách, ale i třeba na Labi. 

Český Don Juan Jára inkasoval 8 let vězení, ženy ho zasypaly miliony

Ústecký kraj - Příběh plný peněz a zlomených srdcí je u konce! Český Don Juan Jaroslav Doležal z Prahy si v pátek od Krajského soudu v Ústí nad Labem odnesl za zločin podvodu úhrnný 8letý trest vězení. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT