V Mikulově na Teplicku chtějí rozšířit hornické muzeum ve skále. Po Štole Lehnschafter (Lenšaftní štola), která pro veřejnost funguje už řadu sezon, tu místní nadšenci do hornické historie připravují novou prohlídkovou trasu. V jejich aktuálním zájmu rozsáhlého podzemního komplexu je Štola Liebefrauen, kterou lze do dnešní češtiny přeložit jako štola Milá paní. V pondělí místo navštívil vikář R. D. Christopher Cantzen z Římskokatolické farnosti Mariánské Radčice, aby požehnal vstupní portál a také sošku svaté Barbory, která je jako patronka horníků umístěná ve výklenku chodby přibližně 100 metrů od vstupu do skalního masivu.

„V případě štoly Milá paní se jedná o velice zajímavé místo z hlediska technického vybavení dolu. V dobách provozu na tomto dole sloužila zejména jako dopravní a odvodňovací chodba,“ zmínil ředitel obecně prospěšné společnosti Krušnohorská důlní Pavel Chaloupka. Právě tento nadšenec do hornické historie stojí společně s dalšími kamarády za turistickou zajímavostí v Mikulově.

Očkovací centrum pro neregistrované v nákupním centru Fontána.
Chcete se očkovat? Ve Fontáně v Teplicích můžete na počkání a bez registrace

Štola Milá paní, která se už několik let připravuje pro veřejnost, se nachází v areálu hotelu Cepín, u parkoviště pod sjezdovkami. Lidem se otevře původní vstup do dolů, který dříve využívali horníci. „Štola se musela znovu vyzmáhat, museli jsme ji nově zabezpečit, vyztužit. Položili jsme si dovnitř nové kolejnice pro vozíky. Odčerpali jsme vodu, odbahnili řadu míst uvnitř. Neskutečně hodin práce,“ popsal Chaloupka.

Původní chodby jsou prakticky už připravené k otevření pro veřejnost. Bylo potřeba natahat desítky metrů kabelů kvůli světlům. „Chybí ještě pár dodělávek, jako je dočištění některých míst. Otevřít to pro lidi chceme do léta příštího roku,“ upřesnil místní nadšenec. Zajímavostí v prohlídce bude 300metrová cesta v útrobách skály až do bývalé kolejnice, kde bylo velké kolo o průměru 17 metrů. „Pohánělo čerpadla. Dnes tam ale už pochopitelně není. Nicméně prostor tam zůstal,“ přiblížil jednu z atraktivních zastávek na budoucí prohlídce historického dolu na stříbro. Se slavnostním otevřením počítá Chaloupka v květnu.

Betlémské světlo na základně skautů v Teplicích.
Vánoce za rohem, připravte lucerničky. Kam letos na Teplicku pro oheň z Betléma?

V důlním komplexu tu působí už přes 30 let. Rukama mu prošly tuny horniny a čištěním a zpřístupňováním kilometrů chodeb strávil moře času. Prvním jeho projektem zpřístupněným veřejnosti byla Štola Lehnschafter. „Stále mě to baví. Když vidíte a slyšíte ty lidi, kteří k nám přijedou, jak jsou nadšení, tak vás to žene dál a dál,“ řekl Chaloupka, který je členem České speleologické společnosti.

Šachta Lehnschafter je součástí rozsáhlého důlního komplexu na těžbu především stříbra, který byl využíván až do roku 1858. Zatím bylo objeveno 12 pater s 12 kilometry chodeb sahajících do hloubky 250 metrů. „Chodby byly zasypané, bylo potřeba odklidit desítky tun materiálu,“ uvedl nadšenec, jenž stojí u myšlenky část důlního systému ukazovat turistům jako památku na dřívější hornickou činnost v této oblasti Krušných hor.