Slyšet pod sebou křupat sníh a cítit zimní závan větru v obličeji, to je čirá běžkařská radost. Ve větší míře si ji mohou sportovci užívat na Krušnohorské magistrále v úseku z Komáří vížky na Moldavu.

Právě tuto část magistrály, pokud je dostatek sněhu, od začátku sezony upravují rolbou Karel Blaschke a Ladislav Čurda z firmy HS Cínovec. „Napadlo 15 až 20 centimetrů sněhu. Ve středu odpoledne jsme vyjeli s rolbou a upravili stopu z Komárky na Moldavu. Jestli sníh vydrží na víkend, tak projedeme strojem další stopy na Moldavě,“ sdělil Karel Blaschke.

Peníze na úpravu stop jdou z rozpočtů měst, obcí a kraje nově přes Místní akční skupinu (MAS) Cínovecko. Dříve šly finance přímo firmám, jež se o stopu staraly. Podle starosty Dubí však systém nefungoval dobře.

„Ústecký kraj a obce v minulých letech přispívaly vysokými částkami na údržbu lyžařských stop přímo firmám, které údržbu prováděly. Postupem času se však systém začal rozpadat, protože nebyly potřebné stroje pro provádění údržby stop,“ poznamenal starosta Dubí Petr Pípal.

V loňském roce došlo k dohodě, že úsek mezi Moldavou a Komáří vížkou bude spravovat právě dobrovolný svazek obcí MAS Cínovecko a že do rozpočtu na údržbu budou přispívat Ústecký kraj a všechny obce na této trase. Například Dubí poslalo 50 tisíc korun.

„Soukromá firma si zakoupila svůj vlastní stroj pro údržbu běžeckých stop a zároveň udržuje parkovací plochu přímo u magistrály vedle hotelu Pomezí. Tím se významně zlepšila situace na Cínovci a také spokojenost návštěvníků,“ doplnil Pípal.

Krušnohorskou bílou stopu zařadil kraj před dvěma lety do svého projektu Rodinné stříbro Ústeckého kraje. Od té doby „nasypal“ do tratí přes 1,5 milionu korun. „Bílou stopu podporujeme dlouhodobě. V současné době se upravuje 228 km běžeckých okruhů od Lesné u Chomutova až po Petrovice u Ústí nad Labem,“ připomněla mluvčí kraje Markéta Flochová.