Nejvíce se mluvilo o krajském šéfovi ČSSD Arnu Fišerovi, jehož už den po volbách vyzval ke složení mandátu předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc a nepřímo to zmínil i stranický lídr Bohuslav Sobotka. V podobné pozici byl i liberecký předseda Robert Dušek, který později dal funkci k dispozici. Fišera ale situaci zatím ustál a vedl vyjednávací tým, který podepsal koaliční smlouvu s KSČM. Ustavující zasedání zastupitelstva bude v úterý.
"Dvacet hodin po volbách jsme potřebovali prostor, aby bylo možné jednat, ne taková prohlášení," řekl ČTK Fišera a připustil, že výsledek koaličního vyjednávání může omluvit alespoň část poklesu preferencí. "Myslím, že jsem kus práce v čele krajské organizace udělal, i když jsme byli hodně ostřelováni, víc než v jiných krajích," dodal Fišera. ČSSD v Ústeckém kraji letos výrazně propadla a ztratila víc než polovinu voličů. V roce 2008 jí dali 32,8 procenta hlasů, letos jen 16,1. V prvních dvou krajských volbách ale prohrála s KSČM ještě výrazněji.

Fišera se funkci skládat nechystá. "Nepřipadalo mi to vhodné. Ať rozhodne krajská konference. Na rozdíl od ostatních na žádné funkci nelpím a když se objeví jiný a lepší kandidát, rád mu zatleskám a třeba i dám svůj hlas," dodal. Krajská konference bude 5. ledna 1993 v Chomutově.
V podobné situaci je i předseda krajské TOP 09 Tomáš Tesař. Předvolební průzkumy sice jeho straně dávaly velkou naději, že se do zastupitelstva dostane, nakonec ale zůstala pod pětiprocentní hranicí. "Nejsme z toho výsledku nadšení, udělali jsme si nějakou analýzu a zjistili leccos, ale vyřešíme to standardní cestou. Příští rok máme svůj sněm, máme příští polovinu roku na to se o tom bavit," řekl dnes ČTK Tesař. Krajský sněm TOP 09 by se měl sejít v září.

Nic se nemění ani v čele krajské ODS, která ve volbách spadla z 20,6 procenta na 9,7 a v celkových číslech jí v regionu z téměř 50.000 voličů zbylo jen 20.635. Její krajský šéf Jan Kubata zůstal ve funkci i po regionálním sněmu 1. listopadu.(čtk)