Dubská městská policie má o 20 nových členů více. Nejde ovšem o regulérní strážníky, ale nezaměstnané, které radnice využívá jako pomocníky při dohledu na pořádek ve městě. Zhruba dvacítka lidí veřejné služby dostala oranžové reflexní vestičky, vysílačky a úkoly být na blízku lidem. „Ze začátku chodili ve dvojici se strážníkem, aby poznali terén. Teď už chodí sami. Jsou vidět i u přechodů poblíž škol a v místech, kde mají děti problém s bezpečným přechodem silnice," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Do budoucna, pakliže se veřejná služba osvědčí, by chtělo vedení obce více zapojit nezaměstnané do pomoci hlídání pořádku ve městě. „Nemají a nebudou mít status strážníka. Při výběru je kladen důraz na to, aby takový pomocník měl maturitu a byl trestně bezúhonný," řekl velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal.

Nezaměstnaní „strážníci" už teď korzují po městě. Neberou za to ani korunu. Deník narazil na veřejnou službu v Bystřici poblíž školy. Dvě ženy byly teple oblečené, na zádech batoh se svačinou, vysílačku u pasu. Vypadalo to, že berou svoji práci zodpovědně. „S operačním strážníkem jsme ve spojení vysílačkou. Máme hlásit například chybějící víka od kanálů, černé skládky či špatně zaparkovaná auta," sdělila nezaměstnaná žena středního věku, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Myslím, že nás lidi docela berou. Tím, že máme vestičky, tak jsme dost vidět. Práce strážníka by mě bavila. Ptala jsem se na vedení zda někoho nehledají, ale bohužel mají plno."

Druhé ženě z hlídky ani tak nevadila zima, která byla, ale fakt, že za výkon veřejné služby nemají nějaké peníze. „Není to placené. Kdybychom si tím mohli něco přivydělat, tak by to bylo fajn," řekla žena z Dubí.

Do konce minulého roku se veřejná služba dotýkala pouze občanů pobírajících dávky v hmotné nouzi a nyní se to týká všech občanů v evidenci Úřadu práce s délkou evidence přesahující dva měsíce.

„V našem městě to bylo k 31. prosinci 2011 celkem 524 občanů. To je samozřejmě počet, který asi nedokážeme uplatnit a každý také do výkonu veřejné služby nenastoupí. Výkon veřejné služby však určitě na území města uplatníme a budeme jej využívat. Myslím si, že až 200 lidí bychom uměli uplatnit," nechal se slyšet starosta Dubí Petr Pípal.

Hlavní část nezaměstnaných by se měla starat o úklid města. Čištění a sekaní zeleně, v zimě odstraňovaní sněhu. „Celý systém je ve zkušební fázi. V úklidu i v pomoci hlídání města by mohla být veřejná služba přínosem," pronesl starosta Pípal.

Do veřejné služby se v Česku v prvním čtvrtletí roku 2012, kdy platí nová pravidla pro její výkon, zapojilo přes 2200 subjektů, z toho více než 1130 subjektů jsou obce. Celkem je v systému veřejné služby dle údajů MPSV evidováno přes 16 400 klientů, z toho přes 8600 ji nyní aktivně vykonává.

Nejčastěji jsou to uchazeči o zaměstnání v Moravskoslezském kraji a v kraji Ústeckém. „V průběhu celého loňského roku bylo na veřejnou službu zařazeno 16 tisíc osob, plán pro letošek počítá s cílovým stavem 50 tisíc lidí," říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.