Sourozenci leželi na holé zemi, kde měli jen deku a pár polštářů, v domácnosti nebylo nic k jídlu. Matka dětí odešla neznámo kam.

Caparty objevil 56letý majitel bytu, který matce čtyř dětí (jedno bylo v inkriminovanou dobu snad u babičky) byt pronajímal. Když zjistil, jak to v domácnosti vypadá, okamžitě volal strážníky.

„Hlídka zjistila, že jsou děti hladové. Od nejstarší holčičky se pak dozvěděla, že matka nebyla celou noc doma, ráno snad na chvíli přišla, a pak zase někam zmizela,“ řekla mluvčí mostecké městské policie Ilona Kozlová.

Strážníci na místo okamžitě přivolali sociální pracovnici mostecké magistrátu, která jinak zdravé děti odvezla na dětské oddělení mostecké nemocnice, kde se sestřičky o ně dočasně postaraly. Následně byli sourozenci svěřeni předběžným opatřením soudu do péče příbuzným.

Přestože jsou městští strážníci zvyklí při svých službách na různé věci, nalezení zanedbaných a opuštěných dětí patřilo mezi výjimečné události. „Takovýto případ není obvyklý,“ potvrdila Kozlová. Obdobnou událost řešila mostecká městská policie například před několika lety. Tehdy v zimě v centru Mostu objevila hlídka asi pětiletého chlapečka s holčičkou, kteří běhali po ulici polonazí – jen v tričku a spodním prádle. Strážníci zjistili, že sourozenci žijí s matkou a jejím druhem v domě ve starší zástavbě. Podle sousedů byly děti často bity a potulovaly se na chodbě domu, kam je druh matky vyhazoval.