Střecha spadla už v pátek, během následujícího víkendu navíc zmizely i další části, takže už v podstatě zbývá jen obdélník zakrývající tribuny. Foto jsme přinesli včera v novinách, podívejte se na web Deníku, kde jsou fotky ještě k vidění.

Svědci žijící v přilehlých domech řekli, že slyšeli velkou ránu a následné hemžení lidí nenasvědčovalo tomu, že šlo o plánovanou akci. Prokůpek původně informace o pádu střechy nepotvrdil; kdyby k něčemu takovému došlo, jistě by se to prý dozvěděl. Pak už ale hovořil jinak.

„Skutečně to plánované nebylo. Zaměstnanci externí firmy uvolňovali světlík, udělali chybu, střecha se začala prohýbat a nakonec spadla,” řekl v pondělí ČTK. „Máme jasnou smlouvu, že firma má vyklízet jen nenosné věci, takže je to na její zodpovědnost. Asi za to nějaká pokuta bude,” dodal. Demoliční výměr totiž stále vydán nebyl.

O záchranu stadionu ale stále usiluje řada aktivistů a jeho konec mrzí i značnou část místních. Na pondělní odpoledne byl naplánován protestní happening, když se ale jeho organizátor Hönig dozvěděl o pádu střechy, byl v šoku. „Podle fotek je to opravdu síla, nevím, jestli má naše snaha za současné situace ještě cenu,” řekl.

„Ještě se ale nechci té naděje vzdát. Pokud by stadion převzalo město, oprava bude stát řádově desítky milionů, víc ne. Hodnota toho, co zbylo, je přitom někde kolem 200 milionů,” řekl novinářům Hönig, vystudovaný stavební inženýr. Problém je podle něj ale ve špatných vztazích města a majitelů, kteří se dohodnout nechtějí.

„I kdyby to mělo město odkoupit a opravit, bude to stát méně než stavba nového zimního stadionu za minimálně 100 milionů, která se plánuje. Navíc se na to dají čerpat dotace,” dodal. Aréna má podle něj mnohem větší využití než jen hokej.

I když Prokůpek stále počítá s pokutou, i tak si pád střechy spíše pochvaluje. „Když se to vezme z druhé strany, stalo se to nejlepší, co se stát mohlo - spadlo to a nikomu se nic nestalo,” řekl. Snášení střechy by bylo velmi obtížné, dodal. Zbourání stadionu se majitelům za současné situace vyplatí nejvíc ze všech řešení. Pozemky pod halou mají cenu zhruba 33 milionů Kč, přičemž demolice vyjde na deset milionů. Halu se předtím marně snažili prodat.

Podle Höniga je cena pozemku mnohem nižší, mezi sedmi a deseti miliony. Cenu půdy pod halou zpochybnil poté i teplický radní Petr Měsíc (TOP 09), který si přišel trosky také obhlédnout. „Pokud vím, v územním plánu je to zanesené jako sportoviště, tudíž jako stavební parcely to bez souhlasu města použít nepůjde,” řekl ČTK. (čtk)