Pro omlazení Mírového náměstí v Bílině si vedení města stanovilo jasný cíl. Do budoucna má sloužit především pro odpočinek a kulturní akce. Náklady na přestavbu náměstí? Zamýšlený strop je 20 milionů korun.

ZAČNE SE PŘÍŠTÍ ROK

Plánovaná proměna náměstí zasáhne i do nynějšího systému parkování v centru města. „Veřejnost dlouhou dobu volala po tom, aby náměstí nebylo pouze parkovištěm, ale reprezentativním místem. Aby se zde obyvatelé Bíliny, ale i její návštěvníci mohli posadit, odpočinout si a kochat se pohledem na rekonstruované budovy či zámek,” komentuje chystanou přeměnu hlavního bílinského rynku místostarostka Zuzana Bařtipánová s tím, že práce na znovuoživení centra Bíliny začnou příští rok.

Přípravy už jsou v plném proudu. Radnice má k dispozici vizualizaci, která naznačuje, jak by mělo náměstí po přestavbě vypadat. Nyní hledá firmu, která přeměnu náměstí zajistí.

„Měli bychom ji znát do konce roku nebo začátkem roku následujícího. Vlastní práce by pak měly začít v únoru a skončit nejpozději v září příštího roku,“ poznamenal Jaroslav Bureš, který má na bílinské radnici na starosti investice města.

Z vizualizace lze vyčíst, že vnitřní část Mírového náměstí bude plnit funkci odpočinkové zóny. Kašna i morový sloup zůstanou na svém místě a stanou se z nich dobře viditelné dominanty náměstí.

Celou tuto zónu budou lemovat lavičky a stromy ve velkých květináčích. Lavičky budou i kolem kašny.

Jasno je i o povrchu. Na středu náměstí zůstane z čedičových valounů, což jsou okrasné kameny. „Právě ponechání čedičových valounů, ale také umístění zeleně a stromků do květináčů byl požadavek památkářů,“ doplnil Jaroslav Bureš. Na náměstí zůstane i motiv světlých šikmých překřížených čar.

Oživení bílinského náměstí s sebou přinese změnu systému parkování. I v tom ale měla radnice od počátku jasnou představu. Místa pro osobní automobily budou nově po obvodu náměstí. Parkovací plochy i silnice na náměstí vymezí podklad ze žulových kostek.

STÁNÍ PRO AUTA UBUDE

Pro auta zde na všech stranách vznikne šest desítek míst, což je méně, než je tomu kapacitně doposud. „Je dobře, že střed náměstí zůstane bez dopravy. Proplétat se mezi auty jako dřív by nebylo příjemné,“ komentuje rozhodnutí radnice Rostislav Kubík z Bíliny.

Radnice dokonce uvažovala o omezení vjezdu na náměstí, od toho záměru ale s ohledem na místní podnikatele a zavedenou dopravní obslužnost upustila.

V současné době se upřesňuje výběr mobiliáře, jako jsou lavičky, odpadkové koše, květináče či veřejné osvětlení. Poradní slovo má bílinský architekt Vladimír Volman, své k tomu musejí říci památkáři.

Náklady na revitalizaci Mírového náměstí v Bílině jsou podle zpracované projektové dokumentace Pavla Adamce odhadované na 17 milionů korun včetně daně. Vedení města ale věří, že z výběrového řízení vzejde cena nižší.