STŘEDA 9.9.

Informační a turistické centrum Osek
OBRAZY PETRA VELVARSKÉHO
Výstava obrazů výtvarníka Petra Velvarského.

Galerie Giacomo Duchcov:
do konce září
PŘÍBĚHY Z KOUZELNÝCH KRABIC
Výstava představuje unikátní historické loutky z depozitářů Národního muzea.

9 . 9 . Kino Květen Teplice

VDANÁ SNOUBENKA
čas: 17:30 , cena: 80,- Kč, přístupnost: 12 , sál: kinosál , poznámka:

VDANÁ SNOUBENKA Accidental Husband Rozhlasová moderátorka Emma (Uma Thurman) poradí jedné ze svých posluchaček (Justina Machado), aby se rozešla s přítelem (Jeffrey Dean Morgan). Ten když se to dozví, chce pomstu! Romantická komedie. Velká Británie / USA - titulky - 90 min.

9 . 9 . Kino Květen Teplice

COCO CHANEL
čas: 20:00 , cena: 80,- Kč, přístupnost: 12 , sál: kinosál , poznámka:

COCO CHANEL Coco Chanel (Coco avant Chanel) Vymyslela malé černé koktejlky a střídmé kostýmky. Naučila ženy nosit kalhoty a oblékat se jednoduše. Stala se ztělesněním francouzské elegance a první dámou módního světa. Jaký byl osud Coco Chanel před vznikem legendárního salonu Chanel, nyní vypráví stejnojmenný snímek. Životopisné melodrama o dětství, mládí a počátku kariéry Gabrielle Chanelové (Audrey Tautouová). Francie - titulky - 100 min.

9 . 9 . Kino Květen Teplice

ANDĚLÉ A DÉMONI
čas: 22:00 , cena: 75,- Kč, přístupnost: 12 , sál: kinosál , poznámka: Předprodej od 24.8.

ANDĚLÉ A DÉMONI Film podle třetího románu známého belletristy Dana Browna, který sleduje osudy univerzitního profesora a uznávaného harvardského symbologa Roberta Langdona (Tom Hanks). Ten je povolán k mrtvole zavražděného italského fyzika Vetriho, do jehož hrudi kdosi vyřezal tajuplné symboly. Langdon následně s jeho dcerou Vittorií (Ayelet Zurer) odhalí důkazy o znovuvytvoření starodávného středověkého bratrstva Osvícených, kteří se samozřejmě snaží převzít vládu nad světem a ovládnout lidstvo… Mysteriózní krimi thriller. Režie: Ron Howard. Hrají: Tom Hanks, Ayelet Zurer, Ewan McGregor ad. USA - titulky - 140 min.
Kino Lípa Duchcov
9.9. od 19.00
HOLKA Z MĚSTA
Romantická komedie USA. Lucy Niklová je ambiciózní a podnikavá manažerka žijící v Miami. Miluje své boty, svá auta a miluje kariérní postup….

Planetárium Teplice
9. 9. 19:00 ČLOVĚK NA MĚSÍCI

Židovská obec v Teplicích, Lipová 25
Výstava Jak viděli a vidí svět
Výstavu studentských a žákovských prací pořádá Památník Terezín a Židovská obec Teplice
Vernisáž: 8. září v 17.00
Výstava potrvá do 9. října.
Výstava představuje nejzajímavější práce XII. ročníku výtvarné soutěže, jíž se pravidelně zúčastňují žáci základních a studenti středních škol, vyhlašované pravidelně vzdělávacím oddělením Památníku Terezín rok co rok. V roce 2008 organizátoři a porotci posoudili celkem 435 (34 v I. kategorii pro žáky 1. stupně ZŠ, 247 v II. kategorii pro žáky 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a 154 ve II: kategorii pro studenty 3. středních škol) prací. Sponzorskou věcných a finančních cen byla paní Hana Greenfieldová, bývalá nucená obyvatelka města Terezín, dnes žijící v Izraeli. Zvlaštní Ceny Erika Poláka, historika holokaustu a 2. světové války, který pro svůj původ byl nucen strávit léta dětství a dospívání taktéž v Terezíně, dotovala Terezínská iniciativa, sdružující přeživší z nacisty vytvořeného ghetta.

Pro soutěž bylo zvoleno téma Jak viděli a vidí svět (včera a dnes lidé, kteří byli postiženi nacismem a naplňováním jeho idejí v každodenním životě? S jakými pocity sledují lidé, kteří přežili hrůzy nacistických věznic a koncentračních táborů, aktivitu pravicových extremistických skupin šedesát a více let po svém osvobození?).

Naším cílem bylo, aby se účastníci soutěže pokusili výtvarně zpracovat pocity (případně myšlenky) lidí, kteří přežili nacistické koncentrační tábory a dnes jsou nuceni přihlížet projevům a vystoupením skupin osob, které se přímo či nepřímo hlásí idejím (neo)nacismu, antisemitismu, extrémního nacionalismu, rasismu, xenofobii, šovinismu.

Ve dnech 69. výročí největšího protižidovského pogromu, který proběhl v nacistickém Německu v listopadu 1938 (známého jako tzv. křišťálová noc), plánovali pravicoví extremisté manifestační pochod bývalou pražskou židovskou čtvrtí; na ochozech sportovních stadionů fanoušci nezřídka skandují rasistická hesla a zdraví se tzv. árijským pozdravem; některé krajně pravicové politické strany se pokoušejí zakládat vlastní polovojenské složky, které nápadně připomínají podobné bojůvky fašizujících krajně pravicových stran a hnutí v Německu a dalších evropských státech válečné éry.

V médiích se v pravidelných intervalech objevují zprávy o násilných napadeních z rasových, nacionalistických a xenofobních důvodů; stále častěji a s větší intenzitou někteří lidé pod pláštíkem rádobyvědeckých metod a vysvětlení popírají, že nacistické Německo cíleně organizovalo vyvražďování židovského obyvatelstva na jím ovládaných územích, zesměšňují tutu tragedii známou pod termíny holocaust či šoa. Jak toto všechno, v době hlubokého evropského míru, působí na ty, co zažili v praxi realizovaný nacistický experiment? Dokázali se studenti vžít a vcítit do pocitů těch, co v době 2. světové války zažili na vlastní kůži nacistickou vládu?Věříme, že ano a že vás alespoň některé práce zaujmou svým zápalem pro věc či zvolenou výtvarnou formou.