Během vteřiny se vlak o váze 302 tun dlouhý 125 metrů snažil zastavit. Strojvedoucí zoufale brzdil rychlobrzdou. Padají zavazadla a vyděšení cestující. Takové bylo neplánované zastavení rychlíku R 618 v pondělí 30.8. ve 20.58 hod.

Stůj

I přes intenzivní brzdění lokomotiva zastavila až zhruba po 450 metrech. Naštěstí proti rychlíku nejen jiný vlak, ani se na trati neobjevila náhle nebezpečná překážka. Jenom stupidní zloděj se pokusil o krádež kabelů.

Došlo tím k závadě na zabezpečovacím zařízení. To v případě nahlášení poruchy zastaví pohyb vlaku na tomto úseku trati. Proto náhle strojvedoucí před sebou uviděl naskočit návěst „Stůj.“

Reagoval zcela profesionálně, bleskově. Ale jen zázrakem nedošlo ke zranění osob. Stačilo, aby při bleskovém zapnutí rychlobrzdy spadl někdo tak nešťastně, že úder při pádu mohl způsobit poranění nebo i smrt člověka.

Kromě toho cestují museli nedobrovolně stát v Chabařovicích s rychlíkem 32 minut, než se vydal na další cestu. Problém, který způsobil zloděj, řešili železničáři až do půlnoci

V polovině srpna v souvislosti s krádežemi na železnici jsme uvedli varování, že krádeže mohou v některých případech vést i k ohrožení bezpečnosti, jak sdělil Petr Zimandl vrchní inspektor, zástupce přednosty regionálního inspektorátu bezpečnosti železniční dopravy Českých drah v Ústí.

Ještě předtím Deník v červnu uveřejnil varování starosty Telnice Jaroslava Doubravy, které se v pondělí večer stalo realitou: „Protože jsem léta pracoval jako elektromechanik při zabezpečení vlakové dopravy, vím, že k poškození zabezpečovacího zařízení může dojít v okamžiku, kdy souhrou náhod není vlak na trati včas informován o nebezpečí a může dojít k tragédii. Proto hodlám iniciovat prosazení zákonné úpravy, podle které některé druhy útoků zlodějů na železniční zařízení budou ze zákona automaticky považovány za veřejné ohrožení… železničáři se bojí okamžiku, kdy strojvůdce na poslední chvíli zahlédne na návěstidle, že se mu změní zelená na červenou – v důsledku poruchy. Nemá jinou možnost, než ihned zapnout rychlobrzdu.“ Přesně k tomu v Chabařovicích doš­lo.

Jede se dál

I v krádežích. Sotva byla zažehnána nebezpečná situace v oblasti chabařovické železniční stanice, jiný zloděj se připravoval na krádež v oblasti Úpořin. V noci na úterý 31.8. v 1.24. hod. náhle zabezpečovací zařízení hlásí, že jsou obsazeny kolejové obvody. Ve skutečnosti jde opět o poruchu, protože zloděj zatoužil po kabelech.

Oba případy šetří policie, uvedl Zimandl.

(ro)