Co je to Strollering a kde tato myšlenka našla prvopočátek?

Jedná se o nový soubor fitness programů pod širým nebem pro maminky (tatínky) s kočárky, které mají chuť spojit pravidelné procházky s pořádným pohybem, tzv. „dát si do těla", s celkovým zpevněním těla za přítomnosti svých dětí, bez nutnosti hlídání a vše si užít na čerstvém vzduchu, v týmu dalších akčních maminek.

Celá lekce je koncipována jako intervalový trénink sportovní chůze s kočárkem a posilováním u kočárku, u laviček, u stromů, na podložkách či s dětmi v náručí. Po celou dobu se uplatňují principy Pilatesovy metody a maminkám jsou tak vštěpovány i správné techniky jednotlivých cviků tak, aby je mohly uplatňovat i v běžném životě.

Zakladatelkou u nás je Edita Berková, která shodou okolností pochází z Teplic. Když se jí jako aktivní a sportovně založené ženě narodila dcera, rozhodla se spojit nutnou procházku s kočárem s tím, aby udělala něco pro sebe. Vymyslela tedy soubor cviků a aktivit, které nazvala Strollering. První kurzy začala vést v Praze, dnes se již Strollering provozuje na mnoha místech v ČR.

Komu je tedy určeno cvičení? Je to nějak omezeno i věkem dítěte?

Cvičení je určeno všem maminkám po ukončení šestinedělí, které mají chuť a odhodlání trávit čas se svým potomkem aktivně.

Ideální je, aby bylo děťátko ve věku, kdy se vozí v kočárku, ale není výjimkou, že si přijdou zacvičit maminky s dítkem v šátku nebo se starším dítětem pěšky, na kole, či odrážedle.

Jak ses k tomu dostala?

Jsem maminkou 9 měsíční dcerky. Krátce po porodu jsem často řešila, jak si jít zacvičit do fitnessu nebo do nějakého sport centra aniž bych musela složitě řešit hlídání. Při procházkách s kočárkem jsem si sama pro sebe uplatňovala poznatky nabyté na kurzu fitness instruktor, který jsem absolvovala před nedávnem. Pak jsem náhodou narazila v časopisu na článek o Strolleringu a moc se mi to zalíbilo. Přála jsem si, aby takové cvičení vzniklo v Teplicích, tak nezbývalo nic jiného, než se stát lektorkou.

Jak reagují maminky a i jejich děti na hodiny Strolleringu?

Velice mě těší, že hned na prvních lekcí se sešly maminky s obrovským odhodláním a chutí do cvičení. I když všechny poctivě „makají", celá lekce se nese na vlně zábavy, tím přirozeně vzniká dobrá parta, která se na další cvičení těší.

Pro děti je pozorování hýbajících se maminek velmi zábavné, ty si je mohou kdykoliv vzít do náruče, nebo při posilování nechat běhat (lézt) v trávě. Snažím se vždy průběh hodiny přizpůsobit náladě miminek. Součástí často bývá zpívání dětských písniček.

A na co se tedy maminky mohou těšit?

S kočárkem jde dělat (téměř) všechno a můžete tak získat zpět vaše pružné a zpevněné tělo a to bez nutnosti hlídání, za přítomnosti vašich dětí, které si zvyknou, že cvičit je normální.

LUCIE KITTLOVÁ