Hitem je kavkazská jedle

Stromečky je na Teplicku možné sehnat v zahradnictvích a u prodejců většinou poblíž velkých marketů. Stanislav Dvořák z teplického zahradnictví Dvořák a syn vysvětluje, že oproti loňskému roku mírně navýšili počet prodávaných stromků. V nabídce zahradnictví jsou stromy z Čech, Dánska a Německa. Například smrk pichlavý se vozí z Německa. Podle slov Stanislava Dvořáka se jedná o speciální varietu, která je hustší a vhodnější jako vánoční strom. Nejprodávanější jsou prý jednoznačně kavkazské jedle, které se dováží z Dánska. „Dánsko je největší producent vánočních stromů v Evropě. Má nejvhodnější klimatické podmínky pro pěstování,“ vysvětluje Dvořák.

Ceny stále rostou

Faktem je, že stromky jsou čím dá tím dražší. Konkrétně jedličky jsou v porovnání s ostatními druhy nejdražší. Stanislav Dvořák upřesnil, že v Dánsku často pěstují vánoční stromky sedláci na půdě, kterou zrovna nevyužívají. Firma jim dodá sazenice a pak si sklidí stromy. V současnosti, kdy je stromků málo a jsou drahé, využívá své plantáže k jejich pěstování stále více farmářů v Dánsku. Dá se tedy předpokládat, že za zhruba 8 až 10 let, až vyrostou, vánoční stromy zlevní, protože jich bude větší množství. Dvořák, který velmi dbá na to, aby zákazníkům byly nabízeny opravdu pěkné stromky vzpomíná, že cena se zvyšuje již zhruba 3 roky. Sehnat větší množství opravdu kvalitních stromů prý není vůbec jednoduché.
Českou raritou je vánoční stromek v podobě borovice. Ta se jinde k tomuto účelu příliš nevyužívá. Tradičním stromem českých Vánoc zůstává klasický smrk. Jeho nevýhodou však je, že v teplém prostředí vemi brzy opadá.

A jak je to s cenami? Za vánoční stromek můžete dát tři stovky, ale také tisícovku. Záleží na druhu, výšce a také na prodejci. V zahradnictví Dvořák a syn přijde například dvoumetrová jedle na 800 až 900 korun. Může se to zdát mnoho, ale Dvořák vysvětluje, že takový strom roste 10 let, za tu dobu musí dostat náležitou péči a v Dánsku jsou vysoké mzdy. Záleží na zákazníkovi. Ten si může vybrat podle libovolného kritéria.

Zájem je o živé stromečky

Před teplickým Kauflandem prodává stromky Michal Prokop. Podle jeho slov zájem o živé vánoční stromy mezi lidmi narůstá. A to i přesto, že se jejich ceny zvyšují. Denně před Kauflandem prodají v průměru 20 až 30 stromků. Podle Prokopa však ještě ten největší nápor přijde. Očekává jej o víkendu, kdy by měla dorazit dodávka čerstvých stromečků. Nabídka je zde stejná jako v zahradnictví Dvořák a syn. Ceny se pohybují v rozmezí od 300 do 600 korun. Jedlička z Norska je dražší a může stát až tisícovku, podle výšky.

Zákazníci mají již nějaký ten rok možnost pořídit si i vánoční strom v květináči. Pokud je o stromek dobře postaráno, může být pak umístěn zpět do přírody. Stanislav Dvořák však upozorňuje, že takový stromek, pokud ho chceme pak dát zpět ven, nesmí být v bytě příliš dlouho. Vyšší teplota ho „vzbudí“ a venkovní nízké teploty by pro něj mohly znamenat konec. Nutná je také pravidelná zálivka. Zájem o stromky v květináčích je prý stabilní, ani letos se nijak nevymyká.