„Napsat učebnici trvá více než 3000 hodin, což je nějakých 170 dní v kuse," má přesně spočítáno devatenáctiletý Jakub. Tolik čistého času nad ní strávil se svým o rok mladším kamarádem a spolužákem Ondřejem Kočanem.

Ve skutečnosti to byly dva roky tvrdé práce, která začala už na začátku druhého ročníku, kdy má většina studentů jiné zájmy, než psát učebnice. Zahrnovala konzultace s vysokoškolskými profesory a rodilými mluvčími, hovory se studenty, pro které je učebnice v první řadě, spolupráci s nakladatelstvím anglického časopisu, ale také samostudium grafických programů, pronikání do marketingu a mnohého dalšího. close AUTOŘI UČEBNICE ANGLIČTINY. Ondřej Kočan a Jakub Jan Fiala. info Zdroj: Foto: archiv J. J. Fiala zoom_in

„Poslední měsíce to nebyly prázdniny, bylo to pro nás hodně zátěžové," přiznal Jakub. „Dva roky jsme jeli nonstop a měli spánkové deficity," dodal Ondřej. Ovšem teď už s úsměvem. Výsledek totiž stojí za to. Zrodila se moderní učebnice od studentů pro studenty, která je úzce propojená s internetem prostřednictvím QR kódů a odkazů na videa BBC, CNN a dalších zaručených zdrojů, kde studenti uvidí a uslyší projev rodilých mluvčích. Studenty provede celou středoškolskou angličtinou až po maturitu a dokonce připraví i na jazykové zkoušky FCE široce uznávané v obchodní sféře a průmyslu.

„Je to skvělé!" ohodnotil jejich práci ředitel kadaňského gymnázia Tomáš Oršulák. „Je to ohromný úspěch těch kluků. Když přišli s tím, že vypracují učebnici, byl jsem pro. Je to ale těžká práce, která obvykle zahrnuje 10 12 lidí, tak jsem si říkal, jestli nepřecenili své síly. Pustili se do toho ale s vervou, dotáhli to a ještě získali pozitivní hodnocení didaktiků," upřímně těší ředitele.

Pro začátek nechali Ondřej s Jakubem natisknout tisíc učebnic, které nabízejí středním školám. Zavítali i na Gymnázium Teplice. (GT) „Se studenty jsme měli schůzku. Lákalo nás dovědět se víc o tom, jak si lidé v jejich věku tu „správnou" učebnici představují. Obdivujeme jejich nasazení a zaujetí pro věc! Jeden výtisk jsme objednali pro inspiraci do školní knihovny. O změně učebnic ale neuvažujeme," řekla učitelka Lenka Boehmová z GT.

75 učebnic si již zamluvilo kadaňské gymnázium a Kulturní zařízení Kadaň. Protože je učebnice napsaná čistě anglicky s výjimkou slovníčku, chystají se ji studenti a aktuálně i podnikatelé s vlastním nakladatelstvím nabídnout i v zahraničí.