Vyplývá to ze zprávy vědeckého týmu InterSucho. Víkendové srážky podle bioklimatologa Miroslava Trnky situaci sice vylepšili, nepomohou ale všude.

"Předpokládáme, že tento týden je takovým vrcholem letošního sucha, a doufáme, že se to po víkendu zlepší," uvedl Trnka. Déšť by měl podle něj přinést viditelné změny, zpočátku hlavně na jihu a východě České republiky.

"Trochu obavy ale máme o tu nejpostiženější část, tedy Vysočinu, východní a severní Čechy a část Středočeského kraje. Zatím to vypadá, že v těchto místech srážky příliš padat nebudou," podotkl.

Některým plodinám by mohlo pomoci ochlazení. "Minimálně stres rostlin nebude tak výrazný," řekl Trnka. Výnosy, které jsou ve většině případů horší než loni, se ale zřejmě už nezlepší. Například cukrová řepa by potřebovala hodně vody. "V některých regionech bude bohužel příliš málo vláhy na to, aby to cukrovka dohnala," podotkl bioklimatolog.

Podle zprávy týmu Intesucho by půdě na doplnění vody nejvíce pomohl dlouhodobý mírný déšť. Přívalové srážky nebo bouřkové přeháňky situaci tolik nevylepší. "V této části roku ale takový déšť nemůžeme ani příliš čekat. Většina srážek v létě je právě z bouřek. Musíme tedy v podstatě pracovat s tím, co máme," dodal Trnka.

Sucho trápí i jiné části Evropy. Extrémně nízké srážkové úhrny by mohly mít například za následek masivní nedostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Týká se to Francie, Británie, Německa nebo Švédska. Německá vláda dá kvůli poničené úrodě tamním zemědělcům odškodnění 150 až 170 milionů eur.

Stejnou částkou přispějí jednotlivé spolkové země. Celkem tak zemědělci mohou dostat až 340 milionů eur (8,7 miliardy korun).