V posledním týdnu měsíce převládalo především suché a teplé počasí. To nadělalo problémy hasičům. Vyjíždět musely ke čtyřem větším požárům lesa v oblasti Dubí, Přítkova a na druhé straně okrese u Měrunic a Červeného újezdu. V Dubí hořelo ve čtvrtek odpoledne a v podvečer. A to hned na dvou místech. Jedno ohnisko bylo ve směru na Osek a druhé nadPřítkovem. Podle ředitele dubských strážníků Tomáše Pykala není příliš normální, aby takto často po sobě v určité lokalitě hořelo.

„Může to někdo dělat schválně. Že by vznikl požár přes sklo lahve, asi není moc pravděpodobné,“ konstatoval Pykal. Prověřuje to policie. „Dosavadním šetřením nebylo zjištěno, zda ke vzniku požárů došlo nedbalostním, či úmyslným jednáním neznámého pachatele. Zatím jsou všechny případy vedeny jako přestupky proti zákonu o požární ochraně,“ konstatoval mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Velkým nepřítelem hasičů jsou současná sucha. A to se blíží „čarodějnice“ (tipy, kam vyrazit, máme v sobotním Deníku, některé budou už o víkendu). Všichni ti, kteří se o magické Filipojakubské noci neobejdou bez plamenů chránících je před zlými silami, by měli především dávat větší pozor na ohniště. „Ze zákona sice mají povinnost ohlašovat pálení jen právnické a podnikající fyzické osoby a na občany se tato povinnost nevztahuje, o ohlášení pálení ale vždy veřejnost prosíme. Předejde se tak zbytečným výjezdům hasičů k domnělým požárům,“ nabádá mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Ohlásit pálení lze přímo na hasičské stanici.

Současná sucha mají i další dopady. Zemědělci z regionu mají strach o úrodu. Vody je v půdě stále méně. Podle Miroslava Trnky z portálu Intersucho je na tom republika daleko hůř než loni touto dobou. „Zima byla teplá, voda nevydržela do března nebo dubna, kdy se má ideálně nasytit půda,“ uvedl odborník. Ještě sušší než letošní, byl duben 2007. „Tehdy spadlo na Teplicku ještě méně vody, 1-2 mm za celý měsíc,“ uvádí meteorolog Tomšů. I před 12 lety suché jaro zanechalo stopy nad slabou úrodou zemědělců.

Nevlídně vidí letošní rok zahrádkář Josef Grosík z Bíliny. „Asi letos půjdou jenom kytky. Na zeleninu bude moc sucho. A nebude ani z čeho zalévat, když nebude pršet. Už nyní to je tvrdé jako beton. Nedá se nic ani okopat,“ zmínil senior, pro kterého je zahrádka druhým domovem. Problémy už nyní mají koňáci. „Těžko se shání balíky sena. Je to hodně drahé, musíme v důsledku toho zdražovat ustájení a další služby. A bude problém i s letošní trávou na loukách, kde se koně pasou,“ uvedla Petra Svobodová ze stáje v Úpořinách.