Právě na této teplické trojškole proběhl nedávno první ročník soutěže, jejímž cílem je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané zčásti vyplněné tabulce. Šlo vůbec o první takovou sudokářskou akci v Ústeckém kraji. Její organizátoři by ji do budoucna rádi rozšířili za hranice Teplic.

„V 1. kole soutěžící čekala klasická sudoku a také různé varianty jako třeba nepravidelné 6x6, sudé 9x9 či rozdílovka 6x6. S některými z nich se žáci potkali poprvé a s většinou z nich se popasovali se ctí,“ řekla zástupkyně ředitele HŠ, OA a SPŠ Jana Vachoušková.

Soutěž se konala na Obchodní akademii a zúčastnilo se jí 21 studentů. „Ve druhé části soutěžící vytvořili tříčlenné týmy. Čekaly je čtyři tabulky s klasickým sudoku 9x9, ale s neúplným zadáním. Tyto úkoly už stavěly týmy před nutnost efektivně spolupracovat nad čtyřmi paralelními úlohami,“ doplnila Vachoušková.

První místo obsadila Barbora Macková (OA), stříbrná skončila Barbora Zdráhalová (OA) a třetí pozici vybojoval David Beran (SPŠ). Vítězové dostali diplomy a poukázky do školní jídelny U Kantora. Díky sponzorům si odnesli drobné pozornosti i ostatní účastníci. „Výkony studentů byly nadstandardní,“ pochválila soutěžící Jana Vachoušková, která za celou akcí stála.

„Když jsem před 10 lety organizovala pobyty pro děti ve Španělsku, zkusila jsem jim sudoku předložit a ono je to chytlo. Vesele si luštily i na pláži. Přijde mi, že sudoku podporuje logické myšlení, a přitom to není učení v klasickém slova smyslu. Vždycky jsem měla ráda matematiku, a tak mi to celé dává smysl,“ řekla Vachoušková.

Proto také kontaktovala zástupce spolku HALAS (Hráčská asociace logických her a sudoku) Jana Novotného z Brna, který ji následně propojil s Janou Vodičkovou dříve Tylovou. Ta je historicky první mistryní světa v luštění sudoku, pochází z Ústí nad Labem a momentálně žije v Mostě.

„Soutěže juniorů na základních a středních školách mohou pomoci najít talenty a třeba i budoucí reprezentanty nebo také jen ukázat dětem a studentům sudoku jako zajímavé vyplnění volného času,“ uvedla Vodičková.

Pravděpodobně nešlo o poslední turnaj na škole. Jeden pro základní školy by měl proběhnout na podzim letošního roku a další pro střední školy v březnu příštího roku. Z něj by mohli úspěšní řešitelé postoupit do národního kola, které se uskuteční v červnu 2020 v Brně.

„Byli bychom rádi, aby s organizací turnajů na naší škole pomohli sami studenti a získali tak další praktické zkušenosti, které se jim budou hodit v budoucnu. Zvažujeme připravit i sudoku pro třetí věk a tím propojit všechny generace,“ doplnila Vachoušková.