Na krupském hradě se po zimě zřítilo opěrné zdivo na východním svahu. Situace je vážná. Objevila se totiž trhlina v délce 25 metrů, která se line až ke gotickému opěrnému pilíři.
Město Krupka na ochranu domů, před padajícími kameny, vybudovalo záchytnou kovovou síť. To ale na klidu tamních obyvatel příliš nepřidalo.
„Nevíme, co bude. Nějaké zabezpečení se na hradě už sice dělá, ale klidný spánek nemáme,“ uvedl muž z jednoho domku v Husitské ulici.
V důsledku sesunutí zdiva se také pohnula pětimetrová část již opravené hradby v prostoru nádvoří směrem k severu. „Pomoci by měl podle starosty Krupky Milana Puchara,kraj. Ten ale žádost o peníze na zabezpečení svahu zamítl.
„Vycházím ze zákonných opatření, které se na finanční výpomoc vztahují. Protože se nejedná o přímý a společný zásah složek integrovaného záchranného systému, nelze použít zákon o IZS a v této souvislosti ani krizový zákon, na které se vztahuje příspěvek z havarijního fondu,“ odpověděl zamítavě na žádost Krupských hejtman Jiří Šulc.
Nejde o první úpravu svahů pod hradem. Už v roce 2004 byly ze svahu odstraněny náletové dřeviny. Celý svah ujížděl vlivem těchto vzrostlých náletů, které jej svoji vahou tlačily dolů.
Po odstranění zde byly opakovaně vysázeny velkokvěté růžové keře, které známe ze svahů podél dálnic. Cílem bylo stabilizovat svah.