Nejmenším bylo věnováno sobotní dopoledne, které zahájila Petra „Saxana“ Černocká. Za doprovodu kytaristy a svého manžela Jiřího Pracného zazpívala své nestárnoucí hity, včetně písničky z kultovního filmu. Bylo radost sledovat, jak si spolu s ní pobrukují rodiče i prarodiče dětí, kterým především bylo její vystoupení určeno. Nutno zdůraznit, že Petra to s nimi umí a aniž by se holčičkám a klukům jakkoli podbízela, okamžitě s nimi dokázala navázat kontakt.

Něco o Saxaně

Samozřejmě nás zajímalo, jak daleko je natáčení druhého dílu Dívky na koštěti. „Moje postsynchrony ještě hotovy nejsou, nicméně tvůrci už slíbili, že film bude hotový letos před Vánocemi. Dokonce jsem už namluvila i několik spotů,“ potvrdila zpěvačka a herečka, jejíž podoba se od začátku 70. let, kdy byl film uveden do kin, příliš nezměnila. Rozhodně však odmítá romantickou představu, že by snad celý život čekala, až natočí druhý díl Saxany.
„Tohle už je úplně jiný film, napůl animovaný a já jsem tam jako služebník toho příběhu. Hraji matku školačky, která se shodou okolností dostane do podzemní říše, kde její maminka kdysi coby čarodějnice chodila do školy,“ prozradila Petra Černocká. Povídaly jsme si také o její skutečné dceři Báře, která jde v matčiných šlépějích a působí ve vokální skupině Yellow Sisters. „Holky si to samy skládají, zpívají bez kapely, úžasně, čistě. To, co dělají, je zajímavé, ale značně nekomerční. Takže když jde do tuhého, maminka stále musí něco zadotovat, protože sice dělá blbou pop music, ale dostane víc peněz,“ přiznala s úsměvem.

Úžasní taťkové z Praku

Dva skotačiví chlapíci v pruhovaném, Karel Zima a Jarmil Škvrna z pražského Divadla z Praku přijeli do Světce s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým. V příběhu na motivy klasické pohádky s nimi hráli roztomilé loutky i přítomní diváci. Pořadatelům letních open air akcí doporučuji: poznamenejte si soubor působící při Divadle v Horních Počernicích. Pánové jsou skvělí, vtipní, jejich výkon strhující. (Ostatně, s Karlem Zimou se můžeme setkat také na lodi Tajemství bratří Formanů).

Po mši mažoretky

Mše v kostele sv. Jakuba Většího a poté duchcovské mažoretky otevřely odpolední část slavnosti, která byla určena dospělým. Promluvila starostka Soňa Prachfeldová a po ní si na zbytek dne vzal mikrofon moderátor Petr Novotný. Dočkali se milovníci dechovek zastoupených teplickou Doubravankou s kapelníkem Petrem Černým, potěšeni byli příznivci specifického „bavičského“ umění Vladimíra Hrona, ke slovu přišla módní přehlídka a produkční světeckých slavností Marika Drašarová sáhla rovněž po několika skvělých revivalových kapelách. Největší pozornost diváků se upírala k legendární skupině Bacily se zpěvákem Václavem Neckářem. Ten nejenom zazpíval, ale stovky svých fanoušků potěšil i autogramiádou. Ve 23 hodin se nad jubilujícím Světcem rozsvítil nádherný ohňostroj.

Vzpomínky a současnost

Nakladatelství Kapucín u příležitosti 800. výročí zalžení obce Světec a 90. výročí duchcovského gymnázia vydalo publikaci „Z hlubin vzpomínek.“ Její autor, loni zesnulý Jiří Majer, se v ní věnuje předválečnému Teplicku a Duchcovsku.
„Majer byl naším nejvýznamnějším historikem hornictví rudného i uhelného a ve Světci prožil téměř celou první republiku,“ uvedl editor Pavel Koukal. Útlá knížečka je k mání na Obecním úřadě Světec.

„Snažíme se pro obec dělat, co je v našich silách a teprve budoucnost ukáže, jak se nám to dařilo. V současnosti rekultivujeme Márinku, budeme tam dělat veřejnou pláž, její zpřístupnění plánujeme na konec července a rádi bychom, aby ji lidé využívali pro rekonvalescenci a neničili ji,“ vyslovila starostka Prachfeldová své narozeninové přání.