Specializovaná firma z Prahy zabývající se osvětlovací technikou, která vyhrála výběrové řízení, nechala místnosti nejprve vymalovat. „Děláme čistou práci,“ s úsměvem potvrdil servisní technik Tomáš Moravec. „Vyvrtáme několik děr, do nichž instalujeme tříokruhovou lištu, takže je možné spínat vždy skupinu svítidel samostatně.“ Konkrétně v teplickém muzeu byly použity tři typy svítidel, dva jsou určeny pro nasvícení exponátů, třetí svítidlo slouží k prosvětlení klenby a odrazem i prostoru výstavní síně. „Používají se také jako úklidové osvětlení,“ dodal Moravec.
Ve dvou expozičních svítidlech je namontována žárovka 65 W s technologií IRT, takže svítí jako běžná halogenová 100 W žárovka. Ve třetím svítidle je zářivka 54 W. „Tato osvětlovací soustava není kompletní. V průběhu další etapy bychom měli dodat na každou lištu ještě jedno nepřímé svítidlo,“ upřesnil Moravec.

Nové osvětlovací rampy prodělají zatěžkávací zkoušku už příští týden, ve čtvrtek 6. prosince. Tehdy se v obou výstavních místnostech v přízemí teplického zámku odehraje od 18 hodin vernisáž výstavy vánočních perníčků. Pozvání k ní přijaly a svými osobitými výtvory přispějí perníkářky Heda Trejtnarová, Marie Dřevěná, Jana Jedličková, Věra Hrnčířová, Miroslava Turková, která vystaví vizovické pečivo, Miroslava Pešulová z Plzně a prodejna pardubického perníku.

Od 17 hodin bude výstavě předcházet koncert „Tři tety u piana a přátelé“ v rokokovém sále. Za klavírního a kytarového doprovodu Marie Červové a Martina Herbsta na něm zazní šansony a písně Hedy Trejtnarové a Evy Stieberové a představí se písničkář Jaroslav Urbánek. A protože 6. prosince slaví svátek Mikuláš, není vyloučeno, že se dostaví osobně i s andělským doprovodem. Pokud ho neodradí čertovská ohnivá show na vnějším zámeckém nádvoří.