Plamen každoročně putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stalo v sobotu 12. 12. 2015 v kostele na náměstí Enkplatz. V pátek 18. prosince v 15 hodin světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převzali od skautů a skautek zástupci církví, Hlavního města Prahy, Českého rozhlasu a další významné osobnosti. Den poté v sobotu 19. prosince se Betlémské světlo „rozjelo" vlaky do celé republiky.

Na Teplicku si můžete Betlémské světlo vyzvednout na Štědrý den dopoledne tradičně již na několika místech:

Skautské klubovny v Jiráskově ul. 9:00 12:00

Kostel sv. Alžběty v Šanově 9:30 10:00

Kostel sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí 10.00 11:30

Beuronská kaple (budova gymnázia, vchod z Alejní ulice) 10:00 12:00

V uvedených časech si současně můžete prohlédnout interiéry vánočně vyzdobených kostelů i unikátní Beuronskou kapli.

Mimo Teplice pak bude v našem okrese možnost vyzvednout si na Štědrý den Betlémské světlo v Krupce na hřbitově od 10 do 11 hodiny, či v Dubí od 10-11:00 v kostele Panny Marie v Dubí nebo v kapličce v Pozorce a Mstišově od 13-15:00, dále pak ve spolupráci s obcí Háj u Duchcova v tamní obecní knihovně rovněž od 10 do 11 hod.

Již tradičně pak Betlémské světlo vozí mostečtí skauti také do oseckého kláštera. „Betlémské světlo je symbolem míru, přátelství a klidu a jsem rád, že právě toto mohou skautky a skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů," popisuje smysl akce Josef Výprachtický, starosta Junáka českého skauta. Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po dvacáté sedmé. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Gabriela Šťastná, (organizátorka rozvozu a předávání Betlémského světla na Teplicku.)