SVS je jednou z největších vodárenských společností v Česku, obsluhuje asi 1,05 milionu obyvatel v Ústeckém a Libereckém kraji. Čistírny začala ve velkém stavět a rekonstruovat v roce 2004 a od té doby jich dokončila desítky. Peníze do nich investovala, aby dostála legislativě, k níž se Česká republika zavázala při vstupu do EU. Na poslední část z nich ale nedostala slíbené evropské dotace, které dosahují zhruba 600 milionů korun. Problémy se časově kryjí s kauzou údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, která stála místo ministra Pavla Drobila (ODS).

"Před Vánoci zveřejnil fond (životního prostředí) novou metodiku, kterou na rozdíl od té předchozí nesplňujeme. Kamenem úrazu je prý naše provozní smlouva s provozovatelem," řekl ČTK Špičák s tím, že neumí odhadnout, jakého výsledku se obě strany doberou. "Hlavním bodem je finanční model použitý v této metodice. Cena vody by se podle něj měla určovat jinak," dodal Špičák.

Severočeská vodárenská dnes poskytuje jednotnou cenu na celém svém území, která pro letošek činí 83,3 koruny za metr krychlový. O diferenciaci cen zatím firma uvažovat nechce, z vyjádření Špičáka ale vyplývá, že vyloučené to také není. "Finanční model by směřoval k tomu, že by se cena mohla měnit v různých oblastech. Ta současná cena pomáhá hlavně menším obcím," řekl nový ředitel. Jednání s ministerstvem podle něj zatím k různým cenám nesměřují.
Stavba čistíren je fakticky hotová. SVS dnes převzala zrekonstruované zařízení v šestitisícovém Šluknově, čímž má kvalitní čistírny ve všech městech nad 2000 obyvatel. (čtk)