1. ples sezony

Jak probíhá maturitní ples jsem si vyzkoušela před týdnem na vlastní kůži na maturitním plese třídy 8. A Gymnázia Teplice, který v Krušnohorském divadle odstartoval plesovou sezonu.

I když se podobným společenským událostem celý život úspěšně vyhýbám, tentokrát to bylo něco úplně jiného. Maturitní ples mého syna jsem sledovala zpovzdálí už od jeho zrodu, takže jsem na něm samozřejmě nemohla chybět.
Sobota byla z těch, které byste z kalendáře s chutí vymazali. Rozbředlý sníh vytrvale skrápěl déšť a do divadla bylo nutné se od zaparkovaných aut částečně doklouzat a částečně probrodit maxikalužemi.

To vše je ale zapomenuto hned za dveřmi divadla, kde špalír studentů vítá hosty a pro každého z profesorů má malý dárek.
Nestačím žasnout nad tou proměnou. Je skutečně ta okouzlující slečna v nádherné rudé róbě a s účesem jak z kadeřnických soutěží ta samá Eliška, která mi v sekundě omluvně říkala, že je šprt, protože má jako jediná ze třídy z písemky dvojku, a při přeskakování větve v Zámecké zahradě si při jízdě na kolečkových bruslích roztrhla nové rifle? A kdy se vlastně z těch puberťáků, kteří na otázku co je nového ve škole odpovídají standardně „nic a nebo to neřeš, stejně to nepochopíš,“ stali ti galantní gentlemani, kterým tak sluší obleky s kravatou?

Na podobné úvahy ale není čas. Ples začíná a protože už od tercie měli ve třídě jasno v tom, že tématem maturitního plesu bude divočina, odehrává se na tanečním parketu předtančení v choreografii studentů, proměna, kterou prošli za osm let svých gymnaziálních studií. Zjednodušeně řečeno, od nevycválaných divochů ke kultivovaným mladým lidem, na které mohou být jejich rodiče i pedagogové hrdí.

Stužkování

Moderátor večera Petr Stolař jako lovec Pampaliny se ujímá slova a představí každého studenta, kterého pak ostužkují obě třídní profesorky, Dagmar Žbánková, která se s třídou těšila i mořila první čtyři roky a Lenka Boehmová, která třídu dovede až k maturitě.
Na projekci se objevují fotografie studentů od dětství do současnosti a také zvíře, které si každý z nich vybral, jako své oblíbené.

Maturitní ples v číslech, aneb rady pro budoucí maturanty
S přípravou plesu je třeba začít včas. 8. A si téma plesu vybrala v tercii, od září zajišťovala kapely, sponzory, nejintenzivnější přípravy jako je předtančení, pozvánky a výzdoba probíhaly od začátku listopadu.
Ples stál kolem 180 000 korun, největší položkou je pronájem prostor v divadle, který stojí 70 tisíc.
Nejdůležitější je výběr moderátora, který dokáže zachránit skluz v programu a pod. Stolky byl jako vždy úžasný a maturanti si ho nemohli vynachválit.
Pro prodej lístků je důležité mít v programu nějaký tahák. Kouzelník Richard byl výborná volba.

„Copak si asi synek vybral za zvíře“, říkám si v duchu, zatímco Michal, na něhož se snáší sprška mincí dochází k třídní a pokleká, aby při jeho výšce nemusela se šerpou na štafle. „Mé nejoblíbenější zvířátko je pečené kuřátko,“ slyším z úst moderátora, co o sobě Michal napsal. „Možná jsem ho neměla vést k pravdomluvnosti tak důsledně,“ napadá mě. „Aby mu to teď profesor Sedlák nepřičetl k tomu zapomenutému úkolu z biologického semináře.“
Přípitek je originální, třídní coby bohyně si se studenty připíjejí z číší z kokosových ořechů a program se rozjíždí v sále, kavárně, baru i v pivnici naplno.

Nejlepší byl kouzelník

V programu, na kterém se výrazně podíleli sami studenti ať už předtančením, hrou na bubny a didgeridoo, latinsko-americkými tanci nebo půlnočním zpěvem, nechyběl ani výřečný kouzelník Richard Nedvěd, který okouzlil v soutěži Česko - Slovensko má talent a v divadle neméně, nebo světelná show. Potlesk provázel skupinu Tidi Tade, která to rozjela v rytmu Afriky i Duo Mane.

Procházím divadlo a sleduji, jak se lidé ve všech prostorách skvěle baví. Bohatá tombola, do které přispěla pěkná řádka sponzorů je vyprodaná do posledního lístečku. Po půlnočním odšerpování už na tanečním parketu křepčí v rytmu ptačího tance i ti nejváhavější tatínkové.
V jednu hodinu se loučím a přeji maturantům, ať se jim vydaří i afterparty. Svoji první zkoušku z dospělosti zvládla třída 8.A na výbornou. Držím jim všem palce, ať jim to stejně vyjde i u maturity a hlavně pak v dalším životě.