„Studenti měli možnost vyslechnout Warholův životní příběh, poznat jej jako člověka, který se přes všechna životní úskalí stal úspěšným a slavným umělcem," sdělila učitelka GT Marcela Řeháková.

Donn Warhola přijel se svou manželkou z Pittsburghu z USA. Prezentoval strýcův život, hovořil o Andyho rodině, bratrech i o slovenských předcích. „Mluvil o jeho studiu, prvních úspěších, Cambellovských plechovkách od polévky a o slavných portrétech osobností jako byly portréty Marylin Monroe nebo Elizabeth Taylor."

Během přednášky představil i dvě malířské techniky studenti je mohly zhlédnout na videoukázce.

„Můj strýc byl velmi pracovitý. Nikdy nemluvil o umění, vždy měnil téma. Byl slavný, protože se snažil zpřístupnit umění běžným lidem. Říkal, že bere věci tak, jak jsou. Pouze se dívá a pozoruje svět," nechal se slyšet Donald Warhol

Během 60. let se Andy Warhol vypracoval z tvůrce inzerátů se stal jeden z nejproslulejších amerických umělců své doby. Jeho práce se staly velmi rychle kontroverzní, ale i populární. „Přednáška byla velmi zajímavá, studenti se dozvěděli mnoho nových informací a procvičili si angličtinu. Celou akci dojednal Martin Rehn ze 7.F, Martinovi děkujeme," řekla učitelka Marcela Řeháková.(kos)

Muž, který změnil svět. Výroky slavného Andyho Warhola

P Moje filosofie zní: Každý den je novým dnem. Nedělám si velké starosti s uměním nebo s životem. Myslím si, že válka a atomová bomba mě zneklidňují, to ano, ale člověk proti nim většinou nic nezmůže.

P Umění byznysu je krokem, který následuje po umění. Začal jsem jako komerční umělec a chtěl bych skončit jako umělec byznysu.

P Obrazy jsou jen k tomu, aby se s nimi zakryly zdi.

P Byl to jeden z mnoha večerů, kdy jsem žádal tak deset patnáct lidí o náměty, až mi jedna má přítelkyně položila správnou otázku: „Co máš nejraději?" A tak jsem začal malovat peníze.

Zdroj: web Gymnázium Teplice