Na pomníku s azbukou napsanými jmény sovětských vojáků na hřbitově v Krupce hoří v těchto dnech svíčky. Chodí je sem zapalovat místní, připomínají si tak tragédii z roku 1991.
EXPLOZE JE STÁLE V UŠÍCH MÍSTNÍCH
Bylo 9. ledna krátce před polednem, když se z krupského areálu tehdejších sovětských kasáren ozvala velká ohlušující rána. Explodoval tu tank. Nebýt na desce vypsaných tragicky zemřelých vojáků, kteří se podíleli na likvidaci požáru, mohly být následky pro město mnohem horší.
Přestože od katastrofálního výbuchu v těchto dnech uplynulo už 27 let, doznívá tato devastující exploze ještě dnes v uších místních obyvatel. „Moc dobře si na ten okamžik pamatuji. Nějaký čas hned po výbuchu se nic nedělo. Až teprve po obědě začaly houkat první sirény aut,“ vzpomíná dnešní starosta Krupky Zdeněk Matouš, který tehdy na místě zasahoval jako dobrovolný hasič.
Verzí o tom, co se tehdy za zdmi nepřístupných kasáren stalo, je mnoho. Vesměs se ale shodují v tom, že tank začal hořet po technické závadě v elektroinstalaci. Protože byl plný munice a měl plné nádrže, snažili se vojáci ještě před uhašením plamenů rychle vyjet se železným kolosem z řady dalších zaparkovaných a municí naložených vojenských vozidel. Při následném hašení vodou a pískem tank explodoval. Jeho kusy se rozletěly po okolí.
„Ta rána se nedala přeslechnout. Jako bývalému tankistovi mi bylo hned jasné, co se tam stalo. Bydlím kousek odsud. Běžel jsem tehdy nahlédnout přes vrata dovnitř. Katastrofa. Všude se povalovaly ohořelé kusy těl. Často si na to vzpomenu,“ popisuje tehdejší velitel krupských hasičů Václav Lódl.
MUNICI RVALI DO TANKŮ
Výbuch přišel krátce před odsunem sovětských vojsk z Krupky. Právě do tohoto severočeského města se totiž stahovaly jednotky z celé republiky, a odsud pak měly hromadně vyrazit zpátky do své vlasti.
Podle tehdejšího rozkazu z vyšších míst nesměla po sovětské armádě zůstat žádná munice. Proto ji vojáci rvali před transportem do tanků.
Podle rusky psaného záznamu z vyšetřování nehody byl tank při explozi plně naložený. Uvnitř bylo sedm kusů tankových střel, 14 protitankových, osm min a mnoho nábojů do kulometu a samopalů.
Jedním z těch, kteří se tehdy dostali na místo, aby situaci po výbuchu zdokumentovali, byl dnešní fotograf Deníku Miroslav Rada.
„Domluvil jsem se tehdy s hasiči a ti mě tam propašovali. Byla to opravdu hrůza. Tady ruka, tam noha, támhle hlava,“ líčil své vzpomínky fotoreportér Deníku při 20. výročí tragédie v Krupce.