Seniorka Hana Kuzbová bydlí desítky let v domku na návrší ve vísce Mošnov, která patří do katastru obce Bžany. Takovou zimu, která letos panuje, tu dlouho nepamatuje. Ladovsky zasněžené domy vypadaly v minulých dnech rozkošně. Horší to bylo ale už na silnicích. „Chodím o holi a mám problémy se dostat ke svému domu. Je to sice shrabané, ale neposypané. Dovedete si představit, co to dělá, když mrzne,“ říkala žena v pondělí při naší návštěvě Mošnova. „Doma mi dochází uhlí. Pokud to potrvá dál, tak nevím, čím budu topit. Nákladní auto ke mně nevyjede,“ dodala seniorka. Zrovna se vracela z nákupu. V jedné ruce tašku, v druhé svírala hůl. „Přijela k nám pojízdná prodejna, tak jsem si byla koupit nějaké pečivo. Teď se vracím domů,“ poznamenala na zasněžené silnici.

Na zasněžené a neupravené chodníky si stěžovali lidé i ve městech. V Teplicích třeba takovou stížnost do Deníku napsal Tomáš Kubát. „Jsem člověk 70+ a jít nakoupit je horor. Dříve byla povinnost majitelů čistit chodníky před nemovitostí. Převzala to města, která ale nic nedělají. Pojistila se před občany, kteří je budou žalovat,“ rozčiloval se.

Ve středu 17. února se situace začala měnit. Teploty z mrazivých hodnot vystoupaly do plusových a všechno začalo rychle tát. Místo sněhových závějí dělaly problémy tající a padající rampouchy na domech. „Šla jsem po chodníku a přede mnou spadl takový ledový kus. Špičatých na střeše zůstalo ještě dost,“ popsala slečna Monika v Teplicích. Páskou městské policie byla v minulých dnech ohraničena kvůli rampouchům například nebezpečná zóna na jednom z domů na Zámeckém náměstí v Teplicích.

Hasičská jednotka z Modlan vyjela v minulých dnech na žádost starosty obce k odstranění nebezpečných rampouchů ze střechy obecního úřadu. „Žádáme také vlastníky domů, ke kterým přiléhají chodníky, aby si odstranili z okapů rampouchy, které by mohly při uvolnění zranit chodce,“ nabádají Modlany prostřednictvím svých stránek na Facebooku.

K odstranění rampouchů nabádá na svém oficiálním profilu také senátor za Teplice Hynek Hanza. „Zdvořile žádám majitele nemovitostí, aby si zkontrolovali své budovy a pokusili se ledové rampouchy či sněhovou peřinu ze střech odstranit, nebo požádali hasiče (tísňová linka 150) o pomoc,“ napsal. Řadu rampouchů z městských objektů nechaly úřady odstranit třeba prostřednictvím technických služeb.