V sobotu 6. září jsou připraveny kostýmované prohlídky, při kterých ožijí teplické dějiny. Začínají od 10 hodin a budou připraveny v každou celou hodinu až do 17 hodin, kdy si prohlídku lázní se zajímavým výkladem užije poslední skupina návštěvníků. Vstupenky, které jsou zdarma, bude možné si vyzvednout v infostanu vždy čtvrt hodiny před začátkem každé prohlídky.
„Pro návštěvníky slavností jsme připravili  i řadu dobrot.  Kromě tradičních oplatek snad návštěvníkům uděláme radost lázeňským pivem a duryňskou klobásou nebo lázeňskými brambůrkami. Mysleli jsme i na děti, které určitě zasytí lázeňská krupicová kaše s obrázkem a mošt z jablíček z Českého středohoří," nechala nás nahlédnout do programu obchodní ředitelka lázní Yveta Slišková.
Juditiny slavnosti vyvrcholí večerním koncertem, kdy do Teplic přijede Roman Vojtek s kapelou Fantastic 80´s.  Ve 20:00 se blízko Lázeňské uličky rozezní „osmdesátkové" hity. Koncert se uskuteční ve společenském sále Lázeňského domu Beethoven, kde si tváří v tvář Romanu Vojtkovi užijete nejen atmosféru seriálu Vyprávěj. Vstupenky na koncert Romana Vojtka jsou v prodeji v Lázeňském centru Pelikán za 150 Kč.
Zářijové slavnosti Lázní Teplice v Čechách se už staly tradicí. Před dvěma lety jsme si připomněli při Létě s Beethovenem, že od návštěvy skladatele v roce 1812 uplynulo 200 let. Vloni jsme připomínali slavnou bitvu o Teplice před 200 lety a lázně válečníků. Letos oslavy patří královně Juditě, která se zasloužila o zrod lázní v Teplicích. Slavná historie opět ožije…

-------------

HISTORIE

Benediktinky léčily nemocné termálními koupelemi
Už Keltové a Římané děkovali teplickým vodám za jejich léčivou sílu. Královna Judita sem však přivedla zformovanou komunitu řeholnic. Pramen, k jehož vývěru dosud chodili lidé jen nahodile, se tak začal cíleně  využívat k péči o nemocné. Judita tak jako první položila základy lázeňství nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Proto Teplice letos slaví již 860 let od založení své lázeňské tradice.
Judita – zakladatelka Teplic
Kronikář o Juditě píše jako o „paní znamenité krásy, ducha neobyčejného a téměř mužského, mysli smělé a podnikavé, milovnici nauk a literatury, zběhlé i v řeči latinské a ve věcech politických". Druhá česká královna, choť Vladislava II., byla velmi vzdělaná a často zastupovala krále i ve státnických záležitostech. Právě po ní byl pojmenován Juditin most v Praze, předchůdce Karlova mostu. Osudem se jí však staly Teplice, na jejichž místě „u teplých vod" založila klášter. Tento kraj jí byl ze všech nejmilejší, proto se po smrti manžela stala řeholnicí teplického kláštera. Strávila tu ještě několik dekád a dožila se na svou dobu neuvěřitelných cca 80 let.