Jako bodnutí nožem do srdce vždy zapůsobí na taxikáře v Teplicích příchod nových provozovatelů této služby do lázeňského města. Vnímají to jako konkurenci. Zároveň ale poukazují na to, že ne vždy se tak děje za rovných podmínek.

NIŽŠÍ CENY ŽLUTO-BÍLÝCH

A právě dalším fungováním taxislužby v Teplicích se budou v pátek zabývat zastupitelé. Na stole mají návrh na vydání vyhlášky, která by tuto službu ve městě značně zregulovala.

„Někteří řidiči, kteří jezdí jako taxikáři, jsou pouze brigádníci a naše město ani neznají,“ poukazuje na základě získaných informací přímo z praxe Jiří Řehák z opozičního sdružení Volby PRO! Teplice. 

Situace se v Teplicích vyhrotila příchodem nového provozovatele, jejíž auta vypadají jako dřívější veřejná bezpečnost. Nabízejí nižší ceny, než které jsou v lázeňském městě v taxislužbě obvyklé.

„Od počátku, co jsme začali v tomto oboru podnikat, s námi jezdí nejvíce baroví zákazníci, takové jsou zkušenosti ze všech měst, ve kterých jsme začínali. Vozíme ale i seniory k doktorovi, kterým dáváme i nějakou slevu. Poslední dobou přepravujeme často také děti na kroužky,“ říkal vloni v létě, kdy tato firma začala jezdit v sousedním Ústí, v rozhovoru pro Deník 32letý spolumajitel Vi3 Miroslav Hebký. Podobnou strategii mají i nyní v Teplicích, kde se žluto-bílá auta začala objevovat. 

Vyhrocené vztahy už musela řešit i policie, když došlo mezi taxikáři k napadení právě řidiče z vozidla žluto – bílé Vi3. Útočník na něj vyběhl s paličkou na maso. 

SEPSALI PETICI PROTI KONKURENCI

Někteří dlouholetí řidiči taxislužby v Teplicích už sepsali petici pro vedení města. Poukazují na nerovnost podmínek v konkurenčním prostředí, především s odkazem na zákonem danou legislativu pro provozování taxislužby, jako je například pojištění či přesné vybavení vozidel a složení zkoušek.

„Někdo tu jezdí jako taxislužba a musí předtím vše splnit, jiní vykonávají tutéž službu, mají na autě majáček taxi, ale pouze v režimu přepravy osoby, což je velký rozdíl,“ poznamenává jeden z teplických taxikářů. 

Situací v taxislužbě v Teplicích se už zabývali členové výboru pro dopravu, který funguje v rámci činnosti zastupitelů města. Výsledkem jednání je doporučení pro vedení města, aby právě pro provozování taxislužby vznikla vyhláška. S takovým návrhem přijde na jednání zastupitelů Jaromír Kohlíček (KSČM).

Před dvěma roky bylo v Teplicích na jaře registrováno 138 řidičů taxislužby. Na začátku letošního roku to bylo o 60 řidičů více. Nová vyhláška by měla provozování taxislužby výrazně zregulovat.

Řidiči by museli ještě předtím, než získají od města povolení vozit lidi autem registrovaným jako taxi, prokázat zkoušku znalosti z místopisu, obsluhy taxametru nebo právních předpisů. Navrhovatelé v tom vidí určité omezení a narovnání prostředí v oblasti taxislužby v Teplicích.