Spolupráce obou škol už nějakou dobu funguje, teď by se měla ale podstatně zintenzivnit. „Snažíme se přírodní vědu a matematiku podporovat celá léta, ostatně já sám jsem matematik," podotkl ředitel gymnázia, ze kterého na technické obory odchází kolem 20% absolventů. Podle profesora Holešovského je poptávka firem tak velká, že kdyby to byla polovina všech absolventů, bylo by to tak akorát. „Jen třeba firma AGC po nás chce ročně 10 až 20 absolventů. Vznik naší fakulty vlastně vyvolal průmysl a jeho potřeby a to nejen v Ústeckém kraji. Dnes za námi stojí kolem osmi desítek podniků a ti všichni potřebují naše absolventy, protože výroba po období stagnace opět roste. Tolik jich ale nemáme a odborníky nevychováme ze dne na den, výsledky se dostaví za 5 10 let," dodal.

Gymnázium získá od fakulty odbornou pomoc, gymnazisté budou mít možnost využívat její špičkově vybavené laboratoře, připraveny pro ně budou populárně vědecké přednášky i zajímavé exkurze. „Chceme studentům ukázat, jak dnešní výroba vypadá. Technika jde obrovsky dopředu a mnozí z nich si neumí představit, že nejde o žádnou špinavou práci, ale že třeba při výrobě součástek do aut se pracovníci pochybují v bílých pláštích. Poskytneme studentům odborné publikace, budeme k nám na fakultu zvát i profesory z gymnázia a fakultní školy zapojíme i do fotosoutěže, kterou pořádáme už 15 let. Tématem bude „můj pohled na techniku"," nastínil budoucí spolupráci děkan František Holešovský.

Ředitel gymnázia Zdeněk Bergman by uvítal spolupráci v rámci SOČ (středoškolská odborná činnost), kde podle jeho slov studentům nechybí nápady a témata, ale vedoucí prací. Přišel ale také se zajímavým návrhem, jak přitáhnout zájem nadaných studentů ke studiu na technických školách: „Bylo by myslím motivující, kdyby žáci už v posledním ročníku gymnázia měli možnost složit zkoušku třeba z matematiky, kterou by dělali v prvním semestru na fakultě. Jsem přesvědčen o tom, že v mnoha případech by to zvládli."

„To je velmi zajímavý nápad," reagoval na to profesor Holešovský a myšlenku hned začal rozvíjet s tím, že by mohli dát studentům k dispozici celý první semestr, pozvat je několikrát do Ústí a umožnit jim, aby měli do prvního ročníku vysokoškolského studia náskok a tím i více času se pak věnovat odborným předmětům. Absolvovat tuto fakultu je samozřejmě dost náročné, ale 20% absolventů se pak velmi dobře uplatní i v top managementu firem.