close info Zdroj: Deník zoom_in V odpovědích lidí se objevují bizarní nápady. Jeden z respondentů doporučuje udělat v modrošedém proskleném kvádru metr krát metr koutek hanby. „Takový moderní pranýř. Ten, kdo něco provede, bude do telefonní budky zavřen a lidé si na něho budou moci ukazovat a dětem ho dávat za záporný příklad,“ okomentoval v diskuzi Pavel svůj s nadsázkou vznesený podnět.

Bývalá telefonní budka O2 stojí před budovou moldavského obecního úřadu. Teď patří obci a čeká na své nové využití. Lidé mohou návrhy předávat do poloviny srpna. „Pro „kreativce“, jehož podnět vybereme, máme připravenu odměnu,“ láká za autory ankety Eva Kardová z moldavského infocentra. „Uvidíme, kolik se nám sejde návrhů. Vážných i nevážných. Pak si nad tím sedneme a uděláme nějaký plán,“ dodala.

Nejčastějším nápadem od lidí je v průzkumu knihobudka. S jejím zřízením ale obec nepočítá. „Knihobudka je sice skvělý nápad, ale vzhledem k tomu, že na Moldavě už několik let nabízíme desítky volných knih na okenních parapetech nebo v chodbě infocentra, není to pro Moldavu zase tak úplně originální,“ poznamenala Kardová.

Zajímavý a praktický návrh nabízí příspěvek muže, který na Facebooku vystupuje jako Zigi. „Co tam dát pár věcí na opravu kol a v zimě na běžky,“ navrhl. Zástupci obce to nevylučují, jak vyplývá z navazující diskuze v příspěvku, podnět naopak považují za velmi přínosný. Na jiných místech po republice už něco podobného funguje.

Éra telefonování z budek skončila. Stát veřejné automaty přestal od letošního roku dotovat. Operátor O2 je v takovém případě už dál nechtěl provozovat. Z měst zmizely veřejné telefonní automaty už v předešlých letech, zůstaly pouze v malých obcích. V Ústeckém kraji to ještě donedávna bylo například v Lukově, Žimu nebo Moldavě na Teplicku, Rochově na Litoměřicku či Doubici na Děčínsku. Některé obce, například Moldava, si opuštěné nefunkční budky nechaly převést do svého majetku. Jinde, jako třeba v Lukově, je nechtěli, a tak je O2 zlikvidovala úplně.

Telefonní budka na ulici byla fenoménem, který zůstane mezi pamětníky zapsaný jako prostředek pro komunikaci lidí. V Ústeckém kraji bylo ke konci loňského roku 37 veřejných telefonních automatů. „Šlo o přístroje, které jsme museli provozovat na základě platné univerzální služby do konce roku 2020,“ sdělila Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2.