ČSSD: Do krajských voleb povede ji současná hejtmanka Jana Vaňhová. Programové priority strany zahrnují snížení nezaměstnanosti na celostátní průměr nebo zachování zdravotnické sítě v současném rozsahu. V celostátním programu pro krajské volby se ČSSD zaměřila na otevřenost krajského vládnutí, za kterou je ale právě vedení Ústeckého kraje svými oponenty často kritizováno. "Budeme usilovat o transparentní rozhodování ve všech oblastech a na všech úrovních řízení krajů s důrazem na veřejné zakázky, u kterých budeme nadále zavádět všechny ověřené a efektivní způsoby vedoucí k minimalizaci korupčního potenciálu," píše se ve volebním programu ČSSD.

KSČM:Programové priority komunistů vedených v Ústeckém kraji Oldřichem Bubeníčkem letos leží zejména ve zdravotnictví, kde usilují o zachování jedné plnohodnotné nemocnice v každém okrese. Kromě toho chtějí znovu zavést záchytné protialkoholní stanice. Podporují prolomení limitů těžby hnědého uhlí, i když jen za podmínky spravedlivého vyrovnání těžařů a majitelů dotčených nemovitostí. Pro zlepšení zaměstnanosti navrhují kromě další těžby uhlí také pokračovat v jednáních na obsazení průmyslové zóny Triangle. V oblasti vzdělávání podporují další slučování středních škol. "Budeme prosazovat podporu technickým a učebním oborům, o které je na trhu práce zájem. Při slučování škol budeme nadále klást důraz na zachování všech dosavadních oborů," uvedl Bubeníček.

NS-LEV21: Jiřím Paroubkem do krajských voleb vedení národní socialisté se ve svém programu zaměřují na boj proti kriminalitě, vysoké nezaměstnanosti a sociálnímu vyloučení. Pro potírání kriminality je podle volebního programu strany nutné zvýšení nebo alespoň zachování počtu policistů v kraji a soudců Krajského soudu v Ústí nad Labem. Navrhuje například také vytvořit krajskou databázi kriminality mládeže. Klíčovým pro oblast sociálního vyloučení považuje NS-LEV21 zvýšení počtu pracovních míst ve vyloučených lokalitách a podporu jejich vytváření. Jako příklady uvádí například pobídky pro průmyslovou zónu u Rumburka, lepší napojení Šluknovska na energetickou soustavu, výstavbu jezu v Děčíně nebo napojení města na dálnici D8.
ODS: Občanské demokraty povede do krajských voleb bývalý primátor Děčína Vladislav Raška. Strana zatím svůj krajský program oficiálně nepředstavila, podle Rašky ale bude mezi priority patřit především nezaměstnanost, kriminalita, korupce a zadlužování kraje. Zaměstnanost by podle něj mohla zvýšit podpora škol vyučujících technické obory, o které mají zaměstnavatelé zájem. "Chceme razantně postupovat proti nepřizpůsobivým a jejich způsobu života. Je nutné prosazovat opatření proti zneužívání sociálních dávek,účinnější a efektivnější systém jejich vyplácení například. formou poukázek či elektronických karet, také zavedení registru přestupků či zákazu pobytu," uvedl Raška k zlepšování sociální situace v kraji. Korupci by chtěl omezit i přizváním odborné veřejnosti k rozdělování prostředků z Fondu Ústeckého kraje.

PRO kraj: Sdružení PRO kraj spojuje do krajských voleb Stranu zelených, KDU-ČSL a regionální hnutí Volba pro město Děčín, B10 z Bíliny a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst se silnou základnou na Děčínsku. Jeho lídrem je bývalý poslanec za zelené Přemysl Rabas. Ve volebním programu hnutí nabízí transparentní vedení kraje včetně přímých přenosů z jednání zastupitelstva, zveřejnění zápisů z jednání rady kraje, statistik o přítomnosti a hlasování členů krajských orgánů nebo zveřejňování smluv a dokumentace k veřejným zakázkám. Více otevřít by se podle PRO kraje měly i krajské obchodní společnosti jako je například Krajská zdravotní.

Severočeši.cz: Jiří Zelenka vede kandidátku regionálního sdružení Severočeši.cz, které má silnou voličskou základnu především na Mostecku. Pro zvýšení bezpečnosti v Ústeckém kraji chtějí posílit počty a pravomoci policistů a strážníků, znovuobnovit záchytky a prosazují také snížení hranice trestní odpovědnosti. Ve svém volebním programu podporují také zachování nemocnice v Žatci, které hrozí zrušení, nebo dostavbu dálnice D8, rychlostní silnice R7 a rozšíření silnice mezi Mostem a Litvínovem na čtyři pruhy.

Do zastupitelstva Ústeckého kraje letos kandiduje 19 uskupení, před čtyřmi lety to bylo o dvě méně. Nejvíce hlasů tehdy získala ČSSD (32,78 procenta). Do zastupitelstva se dostaly také ODS (20,57 procenta), KSČM (18,39 procenta) a Severočeši.cz (13,20 procenta).
Všechna tato uskupení kandidují do zastupitelstva i letos, k nim se přidaly také Česká strana národně sociální, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Komunistická strana Československa, Národní socialisté - levice 21. století, NESPOKOJENÍ OBČANÉ!, Občané městu, město občanům, Piráti, Pravý blok, PRO kraj, koalice SNK-ED a Strany zdraví, sportu a prosperity, Soukromníci, Suverenita, Svobodní, TOP 09 a starostové či zemanovci.(čtk)