Deset mladých výtvarníků z Japonska, Německa, Číny a samozřejmě i z Čech se sjelo už popáté do Dubí na Mezinárodní studentské porcelánové sympozium 2013.

„Zájem o účast na našich sympoziích mají mladí výtvarníci z různých koutů světa a hlasí se jich stále víc, takže jsme museli vybírat," má radost z toho, že se tradice úspěšně rozvíjí, doc. ak. sochař Pavel Jarkovský, vedoucí ateliéru Design keramiky, fakulty umění a designu UJEP.

Tématem sympozia je tentokrát čajová konvice. Každý účastník sympozia musí navrhnout a vyrobit tři tvary konvic v bílém i v dekorovaném provedení. K dekorování mohou účastníci sympozia použít jakoukoliv techniku, invencii a fantazii se meze nekladou. Studenti mají ideální příležitost vyzkoušet si v Dubí volnou tvorbu, která není vázaná na žádné předepsané školní osnovy. Téma je každý rok jiné, v předchozích ročnících to byla mísa, hrnek, dóza a váza.

„Studenti tu navazují kontakty, což je pro jejich další život nesmírně důležité. Takovou výhodu jsme v jejich letech bohužel neměli. Jezdí k nám rádi, mají ubytování zdarma a k dispozici všechny výrobní prostředky, zařízení i dekorační pomůcky, které k tvorbě potřebují. Bez podpory města Dubí, generálního ředitele Českého porcelánu Vladimíra Feixe a zaměstnanců porcelánky, bychom sympozium uspořádat nemohli," zdůrazňuje profesor Jarkovský a věří, že letošní sympozium rozhodně nebude poslední.

Co mladí výtvarníci na sympoziu vytvoří, si bude mít možnost prohlédnout i veřejnost. Výstava, která bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 26. září, potrvá ve výstavní síni designu v Dubí až do 25. října.

Na studentské sympozium navazuje od 26. září třídenní setkání pro odbornou veřejnost. Své zkušenosti budou na mezinárodním keramickém workshopu prezentovat tři světově uznávaní keramici Antonella Cimatti z Itálie, Claudia Biehne z Německa a zakladatel a majitel firmy zabývající se výrobou keramických pecí Helmut Rohde.